Witaminy: ich nadmiar może wywoływać choroby
fot. pixinio.com
Autor Karol Zaborowski - 5 Października 2019

Witamina, na którą trzeba uważać. Jej nadmiar wywołuje choroby

Witaminy pełnią w naszych organizmach najróżniejsze role i warto pilnować, aby każdego dnia przyjmować ich odpowiednią dawkę. Jednak w niektórych przypadkach trzeba bardzo uważać, aby ich poziom nie był zbyt wysoki, ponieważ może to przynieść znacznie więcej szkód, niż korzyści.

Witaminy mogą być przyswajane w naszej codziennej diecie, ale także w postaci suplementów. Niektóre z witamin mogą być również syntetyzowane przez nasz własny organizm, tak jak to ma miejsce w wypadku witaminy D. Wystarczy wystawić się na działanie promieni słonecznych, a juz 20 minut spędzonych na słońcu zapewnia nam jej dzienną dawkę. Witamina D jest obecna również w takich produktach jak jajka, czy też tłuszcze roślinne i sery długo dojrzewające. Jednak trzeba uważać, aby nie przyswajać jej w zbyt dużych ilościach, ponieważ może to być dla nas niebezpieczne.

Witaminy, które mogą wywoływać choroby

Nadmiar witaminy D w naszym organizmie najczęściej powstaje, kiedy dostarczamy ją poprzez suplementy diety. W takim wypadku niezwykle ważne jest odpowiednie dawkowanie, o czym wiele osób zdaje się zapomniać.

Nie od dziś wiadomo, że nadmiar witaminy D może prowadzić do problemów kardiologicznych, a także jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednak teraz naukowcy ze Stambułu odkryli, że może on również prowadzić do innego schorzenia, które dotyka jedynie mężczyzn.

Jak podaje portal WP.pl, naukowcy przebadali ponad 200 mężczyzn pod kątem występowania u nich choroby Peyroniego. Wywołuje ono nienaturalne i bardzo bolesne wygięcie prącia, które ostatecznie całkowicie uniemożliwia współżycie. W przebadanej grupie specjaliści zauważyli, że u osób z podwyższonym poziomem witaminy D, znacznie częściej pojawiają się stwardnienia ciał jamistych prącia, będące jednym z objawów choroby Peyroniego.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w magazynie "Andrologia" i opisano w nich zależność pomiędzy poziomem witaminy D w organizmie a właśnie występowaniem tego schorzenia. Lekarze ostrzegają, że suplementacja witaminy powinna być dla nas ostatecznością, i decydując się na nią, należy pilnować przyjmowania odpowiednich dawek. Jednocześnie zalecają, aby pozyskiwać ją z naturalnych źródeł.

Następny artykuł