Berberys ze względu na liczne właściwości prozdrowotne znany jest od tysiącleci
pixabay.com/krzys16
Autor - 17 Czerwca 2020

Prawdziwa bomba witaminowa, która pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Nazywana jest cytryną północy

Witaminy są konieczne, by możliwa była harmonijna praca całego organizmu. Jedną z ważniejszych jest witamina C, której niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń. By zapewnić sobie jej odpowiednią dawkę, warto wprowadzić do swojego jadłospisu owoce berberysu zwane również "polską cytryną" lub "cytryną Północy".

Witaminy to grupa związków organicznych, niezbędnych każdemu człowiekowi. Zapewniają one prawidłowy przebieg licznych procesów życiowych. Obecnie każdy z nas narażony jest na ich niedobory. Wystarczy jednak uzupełnić swój jadłospis o kilka bogatych w witaminy produktów spożywczych, takich jak berberys, by pozbyć się wielu dolegliwości.

Właściwości lecznicze berberysu zwyczajnego są wykorzystywane już od tysiącleci. W medycynie ludowej owoce te znalazły zastosowanie m.in. jako lek na schorzenia wątroby i inne dolegliwości układu pokarmowego. Co ciekawe, berberys działa również uspokajająco. Warto dowiedzieć się, jakie jeszcze właściwości posiada berberys zwyczajny.

Prawie 200 zarażonych w jednej kopalni. Nowe ognisko koronawirusaPrawie 200 zarażonych w jednej kopalni. Nowe ognisko koronawirusaCzytaj dalej

Berberys jest bogaty w witaminy i nie tylko

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, w średniowieczu berberys stosowano u chorych na żółtaczkę i malarię, a w XVII w. w Anglii u osób zmagających się ze schorzeniami wątroby. Z kolei w Polsce owoce berberysu wykorzystywano, aby zapobiegać rozwoju szkorbutu oraz przy kolkach wątrobowych. Obecnie w krajach tropikalnych berberys znajduje zastosowanie w przypadku cholery i malarii.

Owoce berberysu zawierają alkaloidy, kwasy organiczne, cukry, pektyny, garbniki, sole mineralne i witaminy, a zwłaszcza witaminę C. Z uwagi na bogactwo tej substancji berberys nazywany jest "polską cytryną" lub "cytryną Północy". Odwary z owoców berberysu stosuje się także w medycynie ludowej przy przeziębieniach i chorobach gorączkowych. By podnieść odporność organizmu, do herbaty dodaje się suszone owoce berberysu. Z kolei wyciągi z kory i korzeni tej rośliny stosuje się przy zakażeniach bakteryjnych.

Berberys wspomaga ponadto pracę układu pokarmowego. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie naparu z liści berberysu w leczeniu zaburzeń trawienia. Złagodzi on bóle żołądka, nudności i uczucie przepełnienia. Napar jest także pomocny przy braku łaknienia, zapaleniu wątroby oraz kamicy żółciowej.

Po berberys mogą sięgnąć także osoby, które żyją w stresie, są pobudzone emocjonalnie lub mają problemy z zasypianiem. Owoce tej rośliny wyciszają, a także poprawiają nastrój i koncentrację. Berberys działa ponadto przeciwobrzękowo, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom, m.in. dziąseł.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Co ciekawe, odwar z owoców berberysu przyśpiesza przemianę materii i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Roślina ta działa moczopędnie, a także lekko przeczyszczająco. W związku polecana jest podczas kuracji odchudzającej.

Należy jednak pamiętać, iż berberysu nie powinny stosować kobiety w ciąży. Nie jest polecany także małym dzieciom, gdyż może doprowadzić do przejściowych nudności lub biegunek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat mazowieckiej policji. Sytuacja jest poważna
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł