włosy w ustach objawem hirsutyzmu dziąsłowego
unsplash_febri sym
Autor Aneta Młodawska - 11 Lutego 2020

Niezwykle rzadki przypadek. W ustach 25-latki zaczęły rosnąć włosy [FOTO]

Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszew i powierzchni zgięć stawów. Mało kto jednak słyszał, by pojawiały się one wewnątrz jamy ustnej. Taki przypadek zdarzył się jednak u pewnej 25-letniej Włoszki.

Włosy w ustach to przypadłość zaledwie kilku osób na całym świecie. Do tej pory dotyczyła ona wyłącznie mężczyzn, jednak ostatni przypadek pokazuje, że może ona spotkać również kobiety.
Przekonała się o tym 25-letnia Włoszka, u której włosy zaczęły rosnąć między zębami. Jest to rzadka przypadłość powodowana zaburzeniami hormonalnymi. Hirsutyzm dziąsłowy ma bowiem zaledwie 5 osób na świecie.

Wczesne objawy raka żołądka. Nigdy ich nie lekceważWczesne objawy raka żołądka. Nigdy ich nie lekceważCzytaj dalej

Włosy u kobiety mogą być problemem, gdy rosną w wyniku zaburzeń hormonalnych. U pewnej pacjentki pojawiły się one w ustach

Jak podaje portal.abczdrowie,pl, 25-letnia kobieta po raz pierwszy szukała pomocy u lekarzy z Uniwersytetu Luigi Vanvitelli we Włoszech, kiedy miała 15 lat. Wtedy to skarżyła się na to, że w ustach, a także na brodzie i szyi wyrastają jej włosy. Testy wykazały, że ma szczególnie wysoki poziom testosteronu, a także liczne torbiele na jajnikach. Są to typowe objawy dla zespołu policystycznych jajników (PCOS). Kobiety zmagające się z PCOS borykają się także ze wzrostem masy ciała, trądzikiem, a czasem bezpłodnością. 25-latka przeszła leczenie hormonalne, które na kilka lat powstrzymało wzrost włosów.

Problemy powróciły, gdy kobieta z nieznanych przyczyn przestała brać leki na PCOS. Problem powrócił, jednak w znacznie gorszej formie. Lekarze usunęli włosy i postanowili zbadać pod mikroskopem nadmiernie pogrubioną tkankę dziąseł. Nie wiadomo, czy kobieta została wyleczona. Hirsutyzm dziąseł dotykał do tej pory wyłącznie mężczyzn. Z tego względu ostatecznie wykluczono PCOS jako przyczynę hirsutyzmu. 25-letnia Włoszka jest pierwszą kobietą, u której zdiagnozowano to schorzenie.

Włosy w dziąsłach

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje gwiazdor TVP. Widzowie go kochali, poruszające słowa Marty Manowskiej
  2. Agata Duda tym razem nie mogła pomóc mężowi. Nawet TVP nie ocenzurowało incydentu
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Polacy masowo piją ją każdego dnia. Jest trucizną, która dewastuje nasz organizm

Następny artykuł