Woda to dla wielu kluczowy element udanych wakacji. Specjaliści przypominają jak uniknąć zagrożenia
unsplash.com/ Reuben Kim
Autor - 19 Czerwca 2020

Ekspert ostrzega. W tym roku może paść rekord utonięć, warto poznać zasady bezpieczeństwa

Woda i plaża to dla wielu kluczowe elementy udanych wakacji. Specjaliści ostrzegają jednak, że 2020 może być rekordowym rokiem pod względem liczby utonięć. Warto zatem przypomnieć sobie, jak uniknąć zagrożenia.

Woda i słońce to marzenie wielu osób planujących urlop. Niestety w czasie wypoczynku łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach gwarantujących bezpieczną kąpiel.

W sezonie letnim wyjątkowo dużo wypadków ma miejsce nad wodą. Specjaliści ostrzegają, że 2020 rok może być rekordowy pod względem liczby utonięć. Warto dowiedzieć się, jak zapobiegać takim zdarzeniom i zabezpieczyć się od ich skutków.

Zajada się nimi wielu Polaków. Niestety są bardzo szkodliwe dla zdrowiaZajada się nimi wielu Polaków. Niestety są bardzo szkodliwe dla zdrowiaCzytaj dalej

Woda to dla wielu kluczowy element udanych wakacji. Specjaliści przypominają jak uniknąć zagrożenia

Wysokie temperatury sprawią, że wiele osób zdecyduje się na wypoczynek w pobliżu zbiorników wodnych. Zdaniem specjalistów oznacza to więcej utonięć. Niestety w Polsce nad wodą ginie ponad 400 osób rocznie.

Jak podaje portal parenting.pl, wśród przyczyn utonięć najczęściej wymienia się kąpiel w miejscu niestrzeżonym, choć niezabronionym.Liczby w ostatnich trzech latach wyglądały następująco: 2017 – 457 utonięć, 2018 – 535, 2019 – 456.

Roczne statystyki zaczynają rosnąć zazwyczaj w okolicach majówki. Długi weekend, prowadzi Polaków nad wodę, co ratownicy nazywają w swoim żargonie "martwym sezonem". Mimo że w tym roku kąpielom nie sprzyjała pogoda, odnotowano już pierwsze ofiary śmiertelne.

- Martwy sezon już się zaczął niestety. RCB podawało, że od 30 maja do 5 czerwca utonęło w Polsce już pięć osób. I to mimo że pogoda nie sprzyjała, nie było długich weekendów, nie było wydarzeń nad wodą – zaznaczył mgr inż. Marcin Wiechetek, prezes Koła Naukowego "Potrafię Szybko Pomóc" przy Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Z uwagi na epidemię koronawirusa wiele osób zdecydowało się na przełożenie lub rezygnację z urlopu. Choć może się okazać, że rok 2020 będzie rekordowy pod względem najmniejszej liczby utonięć od lat, ratownicy pozostają sceptyczni.

— Mniej osób będzie chciało się udać nad wodę. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na mniejszą liczbę utonięć. Myślę jednak, że to nie potrwa długo. Patrząc po tym, co się dzieje na ulicach, to myślę, że ludzie chętnie wyjdą na plaże. Niestety, bez żadnych obaw. Pandemia może również spowodować, że niektórzy z nas, chcąc oddalić się od innych, wybiorą dzikie kąpieliska, które są bardziej niebezpieczne — wyjaśnił Wiechetek.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Pamiętajmy, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Stanowczo należy unikać wszelkich rzek. Zabójcze są również okolice wszelkich pomostów, falochronów i mostów. Z kolei nad morzem i jeziorem wybierajmy wyłącznie plaże strzeżone. Jeśli miejsce jest niesprawdzone — nie korzystajmy z niego.

— Przede wszystkim zabierzmy na wakacje zdrowy rozsądek. Wybierajmy miejsca strzeżone. Ja wiem, że one mogą być mniej ciekawe, niż te dzikie, ale zachęcam do tego, bo po prostu jest bezpieczniej. Dziecku powinniśmy wpoić też kilka podstawowych zasad. Do wody wchodzi tylko z rodzicem, nigdy samo. Warto też dziecku dać opaskę z numerem telefonu do rodziców. Zagubione dzieci to plaga wszystkich plaż, zwłaszcza nad morzem. — podkreślił Wiechetek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł