jak rozpoznać tonącego
fot. https://unsplash.com/ Jana Sabeth
Autor Natalia Niewczas - 31 Lipca 2020

Jak rozpoznać, że ktoś tonie? Tragedia wygląda zupełnie inaczej, niż wydaje się większości osób

Woda bywa niebezpieczna. Boleśnie przekonują się o tym ci, którzy na własnej skórze doświadczają grozy związanej z niemożnością napełnienia płuc powietrzem. Niestety wiele z podobnych przypadków ma najtragiczniejszy koniec. Nie na każdej plaży czuwa ratownik i nie każdego człowieka udaje się uratować.

Woda od początku kwietnia odebrała życie aż 244 osobom w samej Polsce, przy czym światowa statystyka jest znacznie większa. Tylko podczas ostatniego weekendu doszło do 11 utonięć. Części z tych tragicznych przypadków dałoby się uniknąć. Na najgorsze naraża urlopowiczów nie tylko zwykły brak wyobraźni (w tym pływanie w niestrzeżonych zbiornikach, przemieszczanie się na pojazdach wodnych pod wpływem alkoholu), ale i błędne wyobrażenie o samym tonięciu.

Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyPilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania wiernych, którzy brali udział we mszach prowadzonych przez zarażonych księżyCzytaj dalej


Woda jest niebezpiecznym żywiołem. Absolutnie nie należy go lekceważyć


Z wodą nie ma żartów - rocznie wciąż przekonuje się o tym stanowczo zbyt wiele osób. Przyczyny utonięcia mogą być różne, od chwili nieuwagi po przecenienie własnych możliwości. Jak się okazuje, niektórych utonięć dałoby się uniknąć, gdyby nie wykreowany przez filmowy przemysł widok, który hitowe produkcje utrwaliły w naszych głowach.


Przegrywający walkę z żywiołem filmowy bohater krzyczy, bije pięściami w taflę wody i znika pod jej powierzchnią, by po chwili znów się wynurzyć. Tymczasem woda wdzierająca się do płuc nie pozwala wołać o pomoc, a siły szybko opuszczają tonącego, podobnie jak nadzieja na ratunek.


Aby przerwać tę dramatyczną walkę, najpierw trzeba wiedzieć, jak tonącego rozpoznać. Jak podaje portal innpoland.pl, filmowe obrazki to mity. Przede wszystkim usta tonącego błyskawicznie napełniają się wodą, stąd najczęściej nie może on zwrócić na siebie uwagi z pomocą własnego głosu. Z powodu wyczerpania walką o utrzymanie na powierzchni osoby tonące najczęściej nie będą w stanie poruszać kończynami, a więc nie poproszą o interwencję, machając ręką.


W ocenie sytuacji warto zwrócić uwagę na szczegóły - spojrzenie tonącego będzie puste, usta albo będą znajdowały się poniżej poziomu wody, albo będą desperacko próbowaly nabierać powietrza, a jego ciało będzie starało się ustawić w pozycji “na plecach”. Dodatkowo nie pracować mogą nogi tonącej osoby, a jej głowa będzie przechylona w tył. To milczenie, a nie hałas, powinny nas alarmować.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje aktorka znana z hitowego serialu Polsatu. Przegrała z okropną chorobą w wieku 56 lat
2.Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania pasażerów pociągu, w którym wykryto koronawirusa
3. Nad morzem groźny nie tylko koronawirus. Wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy


Udzielenie tonącemu pomocy nie jest proste. Panikująca osoba może niechcący pociągnąć za sobą ratownika. Zanim skoczymy na ratunek, warto wyposażyć się w coś, za co tonący będzie mógł chwycić. Najlepiej oczywiście zaufać profesjonalnemu ratownikowi, a co za tym idzie, zażywać kąpieli tylko w przeznaczonych do tego celu, objętych nadzorem zbiornikach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zakochaną parę poniosło na wieży widokowej. Kamera wszystko nagrała, sprawę bada prokuratura
  2. Pilny apel policji. Powinien się zgłosić każdy, kto może pomóc
  3. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie obostrzeń. Jego słowa zmartwiły wiele osób;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wyciekły najnowsze i straszne informacje na temat motywu podpalacza domu bohaterki "Nasz Nowy Dom". Okropne i nieludzkie, poniżej pasa

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł