woda utleniona
fot. https://pixabay.com/ Alexas_Fotos
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Przemywasz skaleczenie wodą utlenioną? Popełniasz poważny błąd

Woda utleniona powinna stanowić nieodłączne wyposażenie każdej domowej apteczki. Każdy, kto choć raz się przewrócił lub stanął oko w oko ze zwierzęcym pazurem, bardzo dobrze zna charakterystyczne nieprzyjemne pieczenie związane z jej użyciem. Tymczasem powszechnie stosowane praktyki z wodą utlenioną w roli głównej mogą działać na niekorzyść pacjenta.

Woda utleniona to specyfik, po który wielu z nas sięga w przypadku skaleczenia wręcz bezwarunkowo. Jak się jednak okazuje, w trosce o nasze zdrowie powinniśmy z podobnych działań zrezygnować - woda utleniona może utrudniać gojenie rany. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach warto jej użyć, a w jakich raczej nie narażać się na wyjątkowo nieprzyjemne pieczenie.

Kancelaria Premiera wydała pilny komunikat. Dotyczy wszystkich PolakówKancelaria Premiera wydała pilny komunikat. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Woda utleniona nie nadaje się do przemywania skaleczeń


Woda utleniona powinna znajdować się w każdym domu - nie powinna jednak mieć kontaktu z każdym powstałym na ciele skaleczeniem. Ratownik medyczny Ariel Szczotok rzuca na znane od lat domowe praktyki zupełnie nowe światło.


Jak podaje portal medonet.pl, stosowanie wody utlenionej w przypadku skaleczeń to błąd. Ratownik medyczny Ariel Szczotok wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy sięgać po specyfik w podobnych przypadkach. Według specjalisty woda utleniona hamuje proces regeneracji tkanek, zamiast go wspomagać.


Ratownik podkreśla, że przede wszystkim już samo nieprzyjemne, odczuwane przez pacjenta szczypanie powinno wzbudzać wątpliwości. Właśnie ten bodziec świadczy o drażniącym działaniu środka na ranę.

Dzisiaj grzeje: 1. Zaskakujące obostrzenia dotyczące wesel. Słowa Szumowskiego porażają
2. 500 plus w formie bonu? Co trzeci Polak chce zmiany formy wypłaty świadczenia


- To, co szczypie, znaczy, że drażni. A skoro drażni, to znaczy, że szkodzi, a nie pomaga - wyjaśnia Ariel Szczotok.

Mimo swych niepodważalnych właściwości odkażających woda utleniona utrudnia proces gojenia rany. Chociaż specyfik nie spełni swej roli w przypadku skaleczeń, sprawdzi się w konfrontacji z obrażeniami już zainfekowanymi lub ropiejącymi. Przed zastosowaniem warto sprawdzić, czy produkt nie zdążył się przeterminować.


Ratownik poleca, by, jeżeli się skaleczymy, wodę utlenioną zastąpić zwykłą. Przemycie rany z użyciem bieżącej wody, a następnie osuszenie jej gazą lub bawełnianym materiałem, będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. Jacek Kurski się do tego posunął. Upublicznił list rozwodowy swojej byłej żony, bez żadnych skrupułów
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. 16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł