Wrzody żołądka coraz częściej powstają w wyniku zażywania leków
pixabay.com/derneuemann
Autor - 6 Czerwca 2020

Leki, które mogą wywoływać wrzody. Nie zawsze warto je brać

Wrzody żołądka są jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu pokarmowego. Według szacunków dotykają one około 5-10% osób dorosłych. Jak mówi prof. Grażyna Rydzewska, klasyczna choroba wrzodowa jest coraz rzadsza, wzrasta jednak liczba owrzodzeń żołądka spowodowanych lekami.

Wrzody żołądka dawniej były postrzegane jako skutek nadmiernego stresu i nieregularnego odżywiania się. Dziś wiadomo, że na dolegliwość tą cierpią także ludzie prowadzący spokojne życie.

Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, oraz częste bóle brzucha pojawiające się zwłaszcza po jedzeniu. Warto wiedzieć, że schorzenie to coraz częściej powstaje w wyniku zażywania niektórych leków.

Aktor Aktor "Klanu" walczy o życie i prosi o pomoc. Lekarze zdiagnozowali u niego niezwykle groźną chorobęCzytaj dalej

Wrzody żołądka coraz częściej powstają w wyniku zażywania leków

Wrzód żołądka to ubytek błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy w kształcie krateru. Zwykle wrzody tworzą się w tej części przewodu pokarmowego, w której występuje enzym trawiący białka, jednak mogą też powstać w dolnej części przełyku, która bywa narażona na działanie kwasu żołądkowego.

Objawy tej dolegliwości są uzależnione od miejsca wystąpienia wrzodu i wieku. Ból najczęściej pojawia się pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Pacjenci opisują go jako pieczenie, palenie, czasem uczucie głodu.

U niektórych osób dla wrzodów żołądka charakterystyczne jest nasilenie bólu po jedzeniu. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy dyskomfort może się pojawić wkrótce po przebudzeniu i około 2-3 godziny po posiłku. Przyczyną bólu mogą być też niewielkie nadżerki, które nieleczone mogą się przekształcić we wrzody.

Warto wiedzieć, że błonę śluzową żołądka niszczy nadmiar leków przeciwbólowych i przeciwprzeziębieniowych dostępnych w każdym sklepie spożywczym. Choć wiele osób jest przekonanych, że są one całkowicie bezpieczne, jednym ze skutków ich zażywania mogą być właśnie wrzody. Jak podkreśla prof. Rydzewska, objawy wrzodów żołądka są dość charakterystyczne, jednak dziś trochę się to zmienia.

– Kiedyś mawiano, że chorobę wrzodową można rozpoznać przez telefon, bo tak charakterystyczne były objawy. Wyraźnie zlokalizowany ból w brzuchu występujący po jedzeniu, nasilający się jesienią i wiosną. W przypadku wrzodów dwunastnicy dolegliwości bólowe pojawiały się przed jedzeniem. Jednak ten klasyczny obraz bólów wrzodowych powoli zanika. Jedną z przyczyn jest zażywanie coraz większej liczby leków, które mogą maskować objawy wrzodów – wyjaśnia prof. Rydzewska.

Ewa, u której zdiagnozowano wrzody żołądka, podczas rozmowy z lekarzem uzmysłowiła sobie, że nadużywa leków przeciwbólowych, ponieważ bierze je w trakcie menstruacji, z powodu bólów głowy i brzucha. Specjalista uznał, że może to być przyczyną powstania wrzodu.

Jak podaje portal medonet.pl, kluczowym badaniem potwierdzającym występowanie wrzodów żołądka jest gastroskopia. Wskazaniem do jej wykonania są zdaniem profesor dolegliwości żołądkowe, takie jak bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, ssanie głodowe, zgaga, odbijanie się czy nudności. Jednakże dopiero częste występowanie lub kilka objawów naraz oznacza konieczność zrobienia gastroskopii.

Jak podkreśla gastroenterolog Arkadiusz Bednarczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który wykonuje to badanie, nie jest ono bolesne.

– Gastroskop zbudowany jest z przewodu o długości około 100-110 cm i średnicy około 0,5 cm. Na jego końcu znajduje się lampa oświetlająca wnętrze jamy brzusznej i kamera, z której obraz w powiększeniu widoczny jest na ekranie monitora. Wewnątrz przewodu znajdują się też małe kleszczyki, którymi można pobrać wycinek do badania. Przewód wprowadza się przez specjalny ustnik, który zakłada się pacjentowi na usta. Delikatne znieczulenie miejscowe powoduje, że jest to zupełnie bezbolesne – wyjaśnia lekarz.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Koronawirus uderzył również w rynek drobiu. Efekt widać w szokujących cenach kurczaka

Wśród najczęstszych przyczyn wrzodów żołądka znajduje się jednak bakteria Helicobacter pylori. Robiąc badanie krwi, możemy się przekonać, czy jesteśmy nosicielami. Należy jednak pamiętać, że obecność Helicobacter pylori nie zawsze oznacza chorobę wrzodową. Można bowiem być nosicielem bakterii i nie chorować.

Aby zniszczyć bakterię odpowiedzialną za chorobę wrzodową, chorym przez tydzień podaje się odpowiednio dobrane antybiotyki oraz leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. W 90 proc. przypadków terapia kończy się sukcesem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł