Wszy coraz częściej pojawiają się u kobiet
fot. flickr.com/German Tenorio
Autor Karol Zaborowski - 21 Listopada 2019

Wszawica powraca. Problem dotyczy szczególnie kobiet

Wszy towarzyszą nam już od milionów lat i najczęściej przypadki ich pojawienia się kojarzymy z osobami niedbającymi o higienę i bezdomnymi. Swojego czasu prawdziwa epidemia wszawicy panowała wśród dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym. Teraz lekarze coraz częściej wykrywają je u kobiet.

Wszy same w sobie nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale ich obecność bez wątpienia nie jest przyjemna. Dodatkowo ten pasożyt potrafi bardzo szybko i sprawnie przenosić się na kolejnych żywicieli, przez co w szkołach w momencie, gdy wykryje się wszy u jednej osoby, sprawdzane są wszystkie dzieci.

W ostatnich latach wszawica u osób dorosłych była stosunkowo rzadko obserwowana, ale teraz się to zmieniło. Co więcej, lekarze obserwują przypadki tej choroby pasożytniczej głównie u zadbanych kobiet. Wszystkie łączy ten sam powód w postaci przedłużania swoich rzęs.

Przez ponad 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Nawet nie zauważyła, jakie zmiany zaszły w jej mózguPrzez ponad 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Nawet nie zauważyła, jakie zmiany zaszły w jej mózguCzytaj dalej

Wszy na rzęsach

Każda kobieta lubi chociaż raz na jakiś czas wybrać się do kosmetyczki i zrobić się na przysłowiowe bóstwo. Nie ma w tym nic złego, jednak podczas przedłużania rzęs wiele pań zapomina o podstawowej rzeczy, jaką jest higiena swoich oczu.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl jest to wywołane strachem przed uszkodzeniem lub odpadnięciem dopiero co zrobionych rzęs. Niektóre z pań w ogóle nie przemywają swoich przedłużanych rzęs, co stanowi doskonałe miejsce do bytowania właśnie wszy oraz innych pasożytów żerujących na naszej skórze.

- Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które przedłużają sobie rzęsy, zwykle boją się ich myć i dotykać, ponieważ boją się, że sztuczne rzęsy najzwyczajniej w świecie wypadną – mówił doktor Sairah Malik cytowany przez portal 5minutdlazdrowia.pl.

Specjaliści przypominają, że codzienne dbanie o higienę naszych oczu jest niezwykle ważne i wcale nie takie trudne jak mogłoby się wydawać. Najlepiej sprawdzą się do tego naturalne kosmetyki zawierające olejek z drzewa herbacianego. Wynika to ze specyfiki okolic naszych oczu, które są niezwykle delikatne i podatne na podrażnienia. Jednak najlepszą profilaktyką przed wszawicą w tym wypadku będzie unikanie przedłużania rzęs, jeżeli nie jest to naprawdę konieczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Napój drożdżowy doskonale koi nerwy. Ma również inne wspaniałe właściwości i można przygotować go w domu
  2. W tysiącach polskich domów hodowana jest śmiertelnie trująca roślina. Wystarczy kilka minut, aby doszło do tragedii
  3. 21-latka od urodzenia miała znamię na swoim ciele. Zwykłe selfie uratowało jej życie
  4. 1,5 letni chłopiec ważył tyle, co półroczne dziecko. Ale dopiero sekcja zwłok pokazała straszną prawdę

Następny artykuł