Wszystkich Świętych: Polska
pixabay AndNowProjekt
Autor Klaudia Gaicka - 6 Października 2020

Kościół przerwał milczenie. Cmentarze zostaną zamknięte na 1 listopada?

Wszystkich Świętych w tym roku może wyglądać zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Władze Kościoła zabrały głos - wiadomo już, jaka jest ich opinia na temat zamknięcia cmentarzy. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przewróciła wszystko do góry nogami, nawet polskie tradycje. Niestety nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdego dnia przybywa chorych i ofiar, a szpitale pękają w szwach.

Wszystkich Świętych jest świętem, które ma ogromne znaczenie dla milionów Polaków. To właśnie tego dnia, jak co roku, planujemy wybrać się na cmentarz, by wraz z członkami bliższej i dalszej rodziny pomodlić się za tych bliskich, których los już nam niestety odebrał.

Nowe obostrzenia szybciej niż przypuszczano. Zapadła decyzjaNowe obostrzenia szybciej niż przypuszczano. Zapadła decyzjaCzytaj dalej

Wszystkich Świętych w Polsce. Kościół Katolicki wyjaśnił, że nie jest decyzyjny

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się coraz szybciej z każdym dniem. Problem światowy, który także nasz kraj bardzo boleśnie dotyka, zdaje się nie przygasać, a wręcz przeciwnie. Cały czas odnotowujemy nowe przypadki zachorowań, regularnie padają także nieślubne rekordy. Mowa, chociażby o danych dotyczących najwyższej dobowej ilości nowych, potwierdzonych zakażeń, czy o ilości zajętych respiratorów.

Jak podaje portal Wp.pl, rząd już kilka tygodni temu zapowiedział, że resort zdrowia wyda specjalne zalecenia na Wszystkich Świętych. Dodatkowe ograniczenia mają wejść w strefach czerwonych i żółtych, ale pod uwagę brane są również zielone strefy.

Władze kościelne uważają, że ostateczna decyzja odnośnie do obostrzeń należy do polityków, podobnie jak w przypadku ograniczeń dotyczących liczby wiernych, którzy mogą przebywać w jednym czasie podczas mszy świętych w kościele.

- Wbrew pozorom, nie na decyzję władz kościelnych powinniśmy w tym wypadku czekać, lecz władz administracyjnych. Pierwszego i drugiego listopada ludzie gromadzą się na cmentarzach zarówno komunalnych, jak i wyznaniowych, od rana do wieczora, a zorganizowane nabożeństwo i wspólna modlitwa na cmentarzu to zaledwie kilka kwadransów - wyjaśnił w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetową
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Rzecznik uważa, że Kościół nie ma możliwości zamknięcia cmentarzy. Jeżeli już brać taki scenariusz w ogóle pod uwagę, to taką decyzję mogliby podjąć jedynie administratorzy cmentarzy parafialnych, a nie komunalnych. To właśnie tych ostatnich jest w Polsce zdecydowanie więcej.

Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia przekazał portalowi Wp.pl, że na tę chwilę jest za wcześnie, aby wydawać zalecenia na święta. Sytuacja cały czas jest pod obserwacją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 5 osób. Wśród nich mogą być Polacy. Porażająca tragedia za polską granicą
  2. Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Przepis Makłowicza na gołąbki przebija wszystkie inne. Syte danie zaskakuje farszem

Następny artykuł