Kościół porozumiał się z rządem. Jest decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych

Wszytskich Świętych - zapadła decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy
pixabay.com/krzys16
Autor Barbara Bujar21.10.2020

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. To wyjątkowy czas, w którym wielu Polaków tłumnie odwiedza groby swoich bliskich. W obliczu epidemii koronawirusa przebieg święta stał jednak pod znakiem zapytania. Przedstawiciele rządu i episkopatu prowadzili rozmowy na temat konieczności zamknięcia cmentarzy. W końcu zapadła decyzja.

Dzień Wszystkich Świętych, który każdego roku obchodzony jest 1 listopada, to jedno z najważniejszych świąt kościoła katolickiego. To właśnie wtedy wierni gromadzą się na cmentarzach i palą symboliczne znicze ku pamięci zmarłych. Polacy odwiedzają miejsca spoczynku swoich bliskich, zasłużonych dla ojczyzny, a także tych, których nagrobki zostały zapomniane. Wielu nie wyobraża sobie, by święto mogło się nie odbyć.

Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Ministerstwo Zdrowia przekazało straszną wiadomośćSpełnił się najczarniejszy scenariusz. Ministerstwo Zdrowia przekazało straszną wiadomośćCzytaj dalej

Zapadła decyzja w sprawie Wszystkich Świętych. Rząd doszedł do porozumienia z Episkopatem Polski

W związku z szalejącą epidemią koronawirusa problemy z organizacją świąt były do przewidzenia. W okresie jesienno-zimowym w Polsce stale przybywa zakażonych pacjentów. Przypomnijmy, że w środę padł nowy rekord.

W swoim najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 potwierdzonych przypadkach COVID-19. Najwięcej pozytywnych wyników otrzymano w trzech dużych województwach.

- Mamy 10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (1 315), mazowieckiego (1 162), śląskiego (1 008), podkarpackiego (881), kujawsko-pomorskiego (771), wielkopolskiego (755), łódzkiego (675), lubelskiego (658), pomorskiego (548), dolnośląskiego (462), opolskiego (362), warmińsko-mazurskiego (348), zachodniopomorskiego (285), lubuskiego (283), podlaskiego (268), świętokrzyskiego (259) – przekazało MZ na Twitterze.

W tym samym czasie w kraju zmarło 13 pacjentów zakażonych koronawirusem oraz 117 osób, u których oprócz COVID-19 potwierdzono także choroby współistniejące. W poprzednich dniach, choć granica 10 tysięcy dodatnich wyników nie została jeszcze przekroczona, sytuacja i tak wyglądała bardzo poważnie. Już wtedy rząd zaczął zastanawiać się, jakie kroki podjąć w sprawie Dnia Wszystkich Świętych.

Decyzja w sprawie organizacji święta musiała zapaść wcześniej. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że wielu Polaków wyjeżdża na cmentarze do innych miast. W związku z tym rząd podjął rozmowy z Episkopatem Polski. Przedstawiciele obu stron mieli na uwadze opinie epidemiologów, którzy radzili, bo w trosce o bezpieczeństwo obywateli zamknąć cmentarze.

Polacy, którzy nie wyobrażają sobie sytuacji, w której Dzień Wszystkich Świętych mógłby się nie odbyć, długo czekali na decyzję. W końcu mogą jednak odetchnąć. Jak podaje WP Wiadomości, rząd i episkopat doszły do porozumienia. 1 listopada cmentarze nie zostaną zamknięte. Kościół wystosuje jednak do wiernych pewne prośby.

Choć podczas święta zmarłych wejścia na teren nekropolii pozostaną otwarte, księża oraz rządzący przypominają o bezwzględnym przestrzeganiu obostrzeń. Pamiętajmy, że najważniejszymi są: częsta dezynfekcja rąk, zasłanianie nosa i ust oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego. Kapłani proponują Polakom także inne rozwiązanie.

Dzisiaj grzeje: 1.Kiedy może zakończyć się pandemia? Są nowe prognozy ekspertów
2."Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Gwiazda "M jak miłość" walczyła o życie i zmagała się z ciężką chorobą. Objawy były niepozorne

Jurek Owsiak zarażony koronawirusem. Lider WOŚP apeluje do wszystkich PolakówJurek Owsiak zarażony koronawirusem. Lider WOŚP apeluje do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, w zawartej między rządem a episkopatem umowie znalazł się jeden bardzo ważny punkt. Zgodnie z nim duchowni mają polecić parafianom, aby powstrzymali się od odwiedzin grobów bliskich w dzień Wszystkich Świętych i zrobili to w innym terminie. Według ekspertów udanie się na cmentarz kilka dni przed lub po 1 listopada pomoże w uniknięciu powstania zgromadzeń i szerzeniu się niebezpiecznego wirusa.

Wszedł do metra bez maseczki. Pasażerowie nie wytrzymali, sceny jak z filmu akcji [WIDEO]Wszedł do metra bez maseczki. Pasażerowie nie wytrzymali, sceny jak z filmu akcji [WIDEO]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko pójdzie do szkoły bez maseczki, będzie kara. Mandat mają zapłacić rodzice
  2. Uważaj na fałszywe SMS-y od sanepidu, które potrafią nieźle nastraszyć. Możesz też stracić ogromne pieniądze
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Pasażer jechał bez maseczki, nagle podeszła do niego policja. Ręce opadają, co było potem
  7. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"

Następny artykuł