Prymas Polski wydał bardzo ważny apel. Chodzi o Wszystkich Świętych

Wszystkich świętych - apel Prymasa Polski
pixabay.com/czu_czu_PL
Autor Barbara Bujar24.10.2020

Kościół katolicki kolejny raz odniósł się do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Tym razem specjalny apel do pozostałych duchownych wystosował Prymas Polski Wojciech Polak. Arcybiskup poparł wcześniejsze ustalenia episkopatu. Okazuje się, że 1 listopada na cmentarzach rzeczywiście mogą zostać wprowadzone specjalne ograniczenia.

Organizacja tegorocznego Dnia Wszystkich Świętych wzbudza coraz więcej kontrowersji. Wierni, którzy 1 listopada chcą odwiedzić groby najbliższych, wciąż nie wiedzą, do jakich obostrzeń będą musieli się dostosować. W mediach co chwile pojawiają się kolejne ustalenia i decyzje przedstawicieli kościoła. Najnowszy apel wystosował abp Wojciech Polak.

Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniemAndrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniemCzytaj dalej

Co z Dniem Wszystkich Świętych? Prymas Polski apeluje

Rozmowy na temat przebiegu zbliżającego się święta zmarłych trwają już od jakiegoś czasu. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o porozumieniu, jakie zawarli przedstawiciele rządu i Konfederacji Episkopatu Polski. Zgodnie z ich ustaleniami cmentarze 1 listopada mają pozostać otwarte.

Na komentarz w sprawie porozumienia zdecydował się między innymi przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. Duchowny potwierdził, że wejścia na cmentarze nie zostaną zamknięte, jednak Polacy muszą wykazać się dużą odpowiedzialnością. Poprosił ich, by w razie możliwości, przełożyli wizyty na grobach na inne dni.

- W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – przekazał Gądecki cytowany przez Wprost.

Apel duchownego był spowodowany rosnącą ilością zakażonych pacjentów, która w ostatnich tygodniach obserwowana jest w Polsce. Zdaniem rządu i kościoła gromadzenie się wiernych na cmentarzach mogłoby jedynie pogłębić problem. W związku z tym cały czas utrzymują, by 1 listopada pozostać w domach.

Opinią na temat organizacji Dnia Wszystkich Świętych postanowił podzielić się także Prymas Polski Wojciech Polak. Duchowny zwrócił się nie tylko do wiernych, ale także do pozostałych księży, którzy co roku 1 listopada odprawiają msze święte na cmentarzach. Uznał, że w czasie epidemii koronawirusa powinni z tego zrezygnować.

- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych Prymas Polski abp Wojciech Polak zwraca się z prośbą o odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych – informuje Wprost.

Mimo planowanych obostrzeń kościół chce umożliwić wiernym jak najlepsze przeżycie Dnia Wszystkich Świętych. Aby tak się stało, biskupi będą udzielać specjalnej dyspensy. W zamian za uczestnictwo we mszy świętej kapłani zalecają modlitwę za zmarłych w domu.

Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuOgromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emerytury
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

- Abp Wojciech Polak informuje również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc – podano w komunikacie na oficjalnej stronie prymasa.

Słyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiemSłyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
  2. Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientów
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł