Pomysły kandydatów wyborów prezydenckich na służbę zdrowia
youtube.com/TVPInfo
Autor Barbara Bujar - 20 Czerwca 2020

Przed nami wybory prezydenckie. Jakie pomysły na służbę zdrowia przedstawili kandydaci?

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Kandydaci robią wszystko, by zyskać uznanie obywateli. Podczas przeprowadzonej ostatnio debaty prezydenckiej, politycy mieli okazję do przedstawienia swoich pomysłów na przyszłość Polski. Jedną z poruszonych kwestii był stan służby zdrowia. W swoich wypowiedziach wszyscy zadeklarowali, że podchodzą do tego tematu bardzo poważnie, a każdy z nich ma na to swoją wizję.

Wybory prezydenckie budzą szerokie zainteresowanie wśród obywateli. Decyzja, którą podejmą 28 czerwca, będzie obowiązywała przez 5 następnych lat. Opcji jest wiele, ponieważ o urząd prezydenta stara się aż 11 kandydatów. Każdy z nich chce w jak najlepszy sposób przekonać do siebie społeczeństwo. Świetną okazją do tego była przeprowadzona ostatnio debata, podczas której każdy z polityków mógł wyrazić swoje zdanie i przedstawić przygotowane przez siebie pomysły.

Debata dała kandydatom na prezydenta szansę, aby wypowiedzieli się na różne ważne tematy. Między innymi poruszona została kwestia polskiej służby zdrowia. Okazało się, że wielu z nich ma przygotowane konkretne plany na poprawę sytuacji medycznej w naszym kraju. Portal Onet.pl zebrał i przybliżył wypowiedzi sześciu polityków.

Wzruszająca podróż papieża. Wrócił do ojczyzny, aby odwiedzić chorego członka rodzinyWzruszająca podróż papieża. Wrócił do ojczyzny, aby odwiedzić chorego członka rodzinyCzytaj dalej

Wybory mogą zmienić sytuację w polskiej służbie zdrowia. Politycy mają na to pomysły

Wśród polityków znalazł się oczywiście Andrzej Duda. Według portalu, obecny prezydent poinformował podczas debaty, że podczas jego 5-letniej kadencji nakłady na ochronę zdrowia wzrosły od 77 do 104 mld zł. Mężczyzna uważa jednak, że sytuacja polskiej służby zdrowia nadal nie jest najlepsza, dlatego obiecuje przekazać 3 mld zł Funduszu Medycznego na leczenie onkologiczne i leczenie chorób rzadkich. Ma to obejmować opiekę zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Swoje pomysły chętnie przedstawił także Szymon Hołownia. Bezpartyjny kandydat chciałby wdrożyć program, który zatytułował „Recepta na zdrowie”. Zawiera on wiele punktów, które miałyby poprawić stan służby zdrowia. Przede wszystkim mężczyzna chce zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. W jego postulatach znajdują się również: dostępność lekarzy w nocy i dni wolne, zwiększony nacisk na badania profilaktyczne, promowanie zdrowego stylu życia, rozwój leczenia psychologicznego i psychiatrycznego oraz odpowiednie warunki pracy i godne wynagrodzenie dla medyków.

Wśród pomysłów medycznych znalazły się również te, przedstawione przez Rafała Trzaskowskiego. W odróżnieniu od Hołowni, mężczyzna chciałby zwiększyć finansowanie ochrony zdrowia do 6 proc. PKB. W jego programie istotną rolę odgrywają kobiety, którym ma zamiar zapewnić lepszy dostęp do ginekologów, szerszy pakiet badań profilaktycznych oraz darmową opiekę dla kobiet w ciąży i matek dzieci do 2. roku życia.

Władysław Kosiniak-Kamysz, podobnie jak przedstawieni wcześniej politycy, chce zwiększyć finanse przekazane na rzecz służby zdrowia do 6,8 proc. PKB. Pieniądze te chciałby pozyskać z 2 proc. składki rentowej i akcyzy na papierosy i alkohol. Dodatkowo wnosi o zwiększenie płac medyków i podniesienie liczby pracowników służby zdrowia. Kosiniak-Kamysz myśli także o wprowadzeniu Europejskiego Programu Onkologicznego, darmowych szczepień i leków. Obiecuje także stworzenie Konsylium ds. kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia oraz Polskiej Fundacji Zdrowia.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka żołądka. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi schorzeniami

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Swoje postulaty wygłosił także Krzysztof Bosak. Polityk skupia się na współpracy sektora publicznego i prywatnego. Chciałby, aby żaden obywatel Polski nie został bez opieki medycznej. O służbie zdrowia wspomniał w swojej wypowiedzi również Robert Biedroń. Przedstawiciel Wiosny zamierza zwiększyć finansowanie ochrony zdrowia do 7,2 proc. PKB. Dodatkowo planuje wprowadzić ustawową gwarancję, mówiącą o tym, że żaden lek przepisany na receptę nie będzie kosztował więcej niż 5 zł. Specyfiki podawane po przeszczepach miałyby być darmowe dla dzieci, kobiet w ciąży emerytów i rencistów. Biedroń przewiduje też krótsze kolejki do lekarzy, zwiększoną ilość personelu medycznego i odpowiednie wynagrodzenia. Zapowiada, że skupi się przede wszystkim na onkologii, psychiatrii i geriatrii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł