wylew krwi do mózgu
fot. unsplash.com
Autor Aneta Młodawska - 22 Lutego 2020

Objawy wylewu krwi do mózgu. Każdy powinien je znać

Wylew to potoczne określenie udaru krwotocznego. Jest to schorzenie mózgu zagrażające życiu i wymagające natychmiastowej hospitalizacji. Przyczyną wylewu mogą być zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze oraz przyjmowanie niektórych leków. Jednym z pierwszych symptomów dolegliwości jest utrzymujące się osłabienie, porażenie mięśni oraz porażenie jednej połowy ciała.

Wylew to inaczej udar krwotoczny. Jest to nagły wylew krwi do okolicznych tkanek, z powodu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego. Może on pojawić się u osób z pękniętym tętniakiem lub cierpiących na nadciśnienie. Wylew charakteryzują objawy uszkodzenia mózgu, których podłożem może być zator tętnic, zakrzep lub krwotok mózgowy.

Mimo iż krwiak na ogół wchłania się samoczynnie bez dalszych następstw, to wylew krwi do niektórych tkanek może być na tyle groźny, że kończy się śmiercią chorego. Jest to dla współczesnej medycyny bardzo poważny problem, gdyż stanowi najczęstszą przyczynę zgonu i główną przyczynę inwalidztwa.

Przyczyn przekrwionych oczu może być bardzo wiele. Warto poznać niektóre z nichPrzyczyn przekrwionych oczu może być bardzo wiele. Warto poznać niektóre z nichCzytaj dalej

Wylew krwi do mózgu może być następstwem złej diety i braku ruchu

Niezdrowy tryb życia może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Wiele osób cierpi na żylaki, miażdżycę, nadciśnienie i wiele innych schorzeń, które pogarszają jakość życia i zdrowie, a niekiedy mogą prowadzić nawet do wylewu. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, wylew polega na przerwaniu ciągłości naczynia krwionośnego i wypływie krwi do okolicznych tkanek. Istnieją dwa rodzaje udaru — niedokrwienny oraz krwotoczny. Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy przepływ krwi w tętnicy mózgowej zostaje zablokowany, w rezultacie czego część mózgu zostaje niedotleniona. Wylew krwi do mózgu jest zaś przeciwieństwem udaru niedokrwiennego, ponieważ w tym przypadku krew płynąca naczyniem przerywa jego ścianę i wydostaje się na zewnątrz, do tkanki mózgowej. Najpowszechniejszą przyczyną wylewów jest nadciśnienie tętnicze, jednak wśród rzadszych przyczyn udaru krwotocznego można wymienić uraz, infekcję, guzy, zaburzenia krzepnięcia krwi lub nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych.

Objawy wylewu krwi do mózgu w dużej mierze zależą od obszaru mózgu dotkniętego udarem, dlatego u różnych osób mogą pojawić się różne symptomy. Najczęstszymi objawami są jednak silny i nagły ból głowy, wymioty i mdłości, uczucie sztywności karku, nagłe osłabienie i zdrętwienie mięśni twarzy, ramienia i nogi, nagłe zdezorientowanie, problemy z mówieniem i rozumieniem mowy, nagle pojawiające się zaburzenia widzenia, dotykające jednego lub obu oczu, nagłe problemy z chodzeniem, zawroty głowy oraz utrata równowagi i koordynacji. Zdarza się jednak, że wylew przebiega całkowicie bezboleśnie.

Dzisiaj grzeje: 1.Wystarczy kilka liści zalać ciepłą wodą. Właściwości ziela, które każdy z nas ma w swoim domu

2.Siostra Anny Przybylskiej ujawniła jak wygląda jej grób. Łzy same płyną do oczu

Leczenie udaru krwotocznego niekiedy wymaga operacji mającej na celu zredukowanie krwawienia i opuchlizny mózgu. Zazwyczaj stosuje się jednak środki farmakologiczne, w tym leki przeciwbólowe, leki na opuchliznę oraz kortykosteroidy. By udar się nie pojawił, należy wyeliminować czynniki ryzyka wylewu, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie w Lidlu i nie w Biedronce. Dziś wygrał 1 sklep, ma najtańsze pączki w Polsce
  2. Córka Beaty Ścibakówny i Jana Englerta usłyszała diagnozę od lekarzy. 19-latka: „Wykryto u mnie guzki”
  3. Nietypowe objawy raka trzustki. Niektóre pojawiają się na naszej skórze
  4. Rodzaje i przyczyny bólu głowy. Może stanowić objaw niebezpiecznych chorób
  5. Prosty sposób na oczyszczenie jelita grubego. Wystarczą dwa składniki
  6. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Następny artykuł