wyniki matur 2020
fot. https://unsplash.com/ Ivan Aleksic
Autor Natalia Niewczas - 11 Sierpnia 2020

Tragiczne wyniki matur. Nie wszyscy mogą napisać poprawkę

Wyniki matur od lat wzbudzają w maturzystach (podobnie jak i w ich rodzicach) kosmiczne wręcz emocje. Nerwowe oczekiwanie zaczęło się w Polsce już z samego rana, a trzymani przez długie tygodnie w niepewności uczniowie wreszcie zaspokoili głód informacji. Niestety nie dla wszystkich absolwentów dzień przyniósł powód do świętowania.

Wyniki matur wreszcie dotarły do uczniów. To właśnie one mają rozstrzygnąć dalsze losy wielu aplikujących na wyższe uczelnie absolwentów. Podczas gdy opublikowane w internecie procenty uzyskane z poszczególnych egzaminów jednym maturzystom przykleiły do twarzy szerokie uśmiechy, innym zapewniły ból głowy. Tegorocznego egzaminu dojrzałości nie zdała jedna czwarta abiturientów. Tak złych wyników nie było od 2015 roku.

Ministerstwo Zdrowia wydało pilny apel. Dotyczy wszystkich PolakówMinisterstwo Zdrowia wydało pilny apel. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Wyniki matur dyktują emocje

Wyniki matur pojawiły się w sieci dnia 11 sierpnia. Od samego początku temu egzaminowi w sposób szczególny towarzyszyła nieustająca niepewność. Najpierw pandemia postawiła jego organizację pod wielkim znakiem zapytania, a potem obowiązujące restrykcje wymusiły podjęcie decyzji o odwołaniu egzaminów ustnych. Choć na informację o braku ustnych matur większość absolwentów prawdopodobnie zareagowała entuzjastycznie, tak na dzisiejsze wartości procentowe widniejące tuż obok nazw przedmiotów - już niekoniecznie.

Jak podaje portal wiadomości.onet.pl, statystyki dotyczące tegorocznego egzaminu dojrzałości przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zgodnie z danymi podanymi przez Marcina Smolika, egzamin w 2020 roku zdało 74% wszystkich abiturientów. Niestety tylko 17,2% pozostałych uczniów będzie mogło przystąpić do poprawki.

Prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego mają ci maturzyści, którzy nie uzyskali wymaganego progu procentowego z tylko jednego przedmiotu. Jeżeli absolwent nie osiągnął minimalnego wyniku 30% punktów z więcej, niż jednego obowiązkowego egzaminu (język polski, matematyka, język obcy nowożytny), nie będzie mógł poprawić matury we wrześniu. W takim przypadku egzamin dojrzałości można poprawić dopiero w następnym roku. Zgromadzone przez CKE statystyki pokazują, że w 2020 roku 8,8% uczniów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach? Analitycy radzą jak najszybciej podjąć działania

Ten rok był dla maturzystów wyjątkowo trudny, nie tylko ze względu na samo przygotowanie do końcowych egzaminów, ale i z powodu spowodowanego pandemią koronawirusa chaosu. Trudno ocenić, jak spotęgowanie źródeł silnego stresu wpłynęło na ostateczne wyniki osiągane przez absolwentów. Jedno jest jednak pewne - tegoroczne matury z pewnością można uznać za wyjątkowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. PKO BP wprowadziło bardzo ważną zmianę. Każdy klient powinien ją poznać, aby wiedzieć, jak postępować
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Lekarz przeżył śmierć kliniczną i twierdzi, że był w niebie. Opowiada jak tam było

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł