Szczegóły tragicznego wypadku w Warszawie
youtube.com/Onet News
Autor Barbara Bujar - 26 Czerwca 2020

Wypadek autobusu w Warszawie. Znamy szczegóły tragicznego zdarzenia

Wypadek autobusu, do którego doszło wczoraj w Warszawie, wyglądał dramatycznie. W zdarzeniu zginęła 1 osoba, a 23 zostały ranne. Od samego początku przyczyny tragedii nie były znane, mówiono jedynie o prawdopodobnym zasłabnięciu kierowcy. Opinia dyrektora eksperta rzuca jednak na sprawę nieco inne światło. Wynika z niej, że w głównej mierze zawiodły bariery.

Wypadek autobusu w Warszawie. Tym żyła wczoraj cała Polska. Warszawski autobus linii 186 uległ dramatycznemu wypadkowi na trasie S8. W wyniku zdarzenia przebił ochronne bariery drogowe i spadł z estakady na Wisłostradę. Widok zwisającego pojazdu, który w efekcie przerwał się na dwie części, budził niemałe przerażenie. Na miejscu swoje prace natychmiast rozpoczęły liczne oddziały służb ratunkowych. Pojawiły się karetki pogotowia, policja, straż pożarna, a nawet załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wypadek doprowadził do śmierci jednej osoby. Ponad dwadzieścia rannych trafiło do szpitali.

Jak sprawdzić, czy ryż nie zawiera szkodliwego plastiku? 4 skuteczne metodyJak sprawdzić, czy ryż nie zawiera szkodliwego plastiku? 4 skuteczne metodyCzytaj dalej

Według eksperta to wytrzymałość barier sprawiła, że wypadek skończył się tak dramatycznie

Od samego początku mówiło się wczoraj o prawdopodobnym zasłabnięciu kierowcy, które miałoby doprowadzić do tragicznego zdarzenia. Do teraz jest to jednak jedynie hipotezą, ale jak zaznaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, sprawa na pewno zostanie dokładnie wyjaśniona.

- Wszystko sprawdzamy, wiemy że to był młody kierowca i prawdopodobnie zasłabł, ale to będzie dopiero ustalane – powiedział.

Sprawdzane są także inne przyczyny wypadku. Jak podaje Wirtualna Polska, odcinek drogi S8, na którym doszło do tragicznego zdarzenia, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w Warszawie. W ubiegłym roku odnotowano tam aż 17 wypadków i ponad tysiąc kolizji, chociaż trasa chroniona jest przez specjalne bariery drogowe. Według Grzegorza Bagińskiego, dyrektora generalnego firmy Saferoad, która na co dzień zajmuje się zabezpieczeniami drogowymi, to właśnie tam może tkwić problem.

- Pierwsze, co mnie zastanawia po obejrzeniu zdjęć z wypadku to kwestia bariery, którą przebił autobus. Taki rozjazd to newralgiczne miejsce i projektowane bariery powinny uwzględniać ryzyko wypadku dużego pojazdu – zauważył w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zdaniem eksperta bariery, które zostały zamontowane przy drodze S8, są testowane na uderzeniach pojazdów do 13 ton, które jadą z prędkością 70 km/h. Waga autobusu jest jednak o wiele większa i wynosi 28 ton. Według Bagińskiego to właśnie ten czynnik mógł spowodować przebicie barier i upadek autobusu. Można do tego dołożyć oczywiście prędkość i kąt uderzenia.

- Wypadek będzie wymagał dogłębnej analizy. Jak widać, przy tragicznym zbiegu okoliczności, zabezpieczenia użyte na trasie S8 mogą okazać się niewystarczające. Tutaj warto stawiać mocniejsze bariery - dodaje Grzegorz Bagiński.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

Teorii tej mogą zaprzeczyć jednak słowa Szymona Piechowiaka, rzecznika prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mężczyzna informuje, że przegląd barier drogowych, które zostały umieszczone na trasie S8, był przeprowadzony bardzo skrupulatnie i zakończył się wynikiem pozytywnym. Według niego zabezpieczenia zadziałały odpowiednio. Podaje wątpliwości jednak to, czy kierowca autobusu zaczął hamować stosunkowo wcześnie, przy czym zaznacza, że ze strony GDDKiA sprawa również zostanie głęboko zanalizowana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Smutna wiadomość z samego rana. 37-letni ulubieniec fanów zmarł na zapalenie płuc. Zostawił dwójkę dzieci

Następny artykuł