Wzdęcia najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej diety
pixabay.com/derneuemann
Autor - 3 Czerwca 2020

Skuteczne sposoby na wzdęcia. Aby się ich pozbyć nie potrzeba wcale wiele

Wzdęcia są drugą co do częstości występowania dolegliwością żołądkowo-jelitową w Polsce. Szacuje się, że zmaga się z nią 43% populacji. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Wzdęcia są zjawiskiem, które trudno zdefiniować. Osoby, które na nie cierpią, opisują ten stan jako powiększenie brzucha, które spowodowane jest zwiększoną ilością gazów w jelitach.

Problem najczęściej tkwi w zaburzeniu motoryki jelit, czyli nadwrażliwości na niektóre pokarmy wywołujące nieprzyjemne odczucia. Na szczęście zmiana niektórych nawyków może nam pomóc w rozprawieniu się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Afera mięsna w Biedronce. Klientka odkryła podejrzaną praktykę, kierownictwo sklepu odpowiada na zarzutyAfera mięsna w Biedronce. Klientka odkryła podejrzaną praktykę, kierownictwo sklepu odpowiada na zarzutyCzytaj dalej

Wzdęcia najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej diety

Do wzdęć dochodzi wtedy, gdy nasze jelita wypełnia nadmierna ilość gazów, powstałych podczas procesu trawienia. Zalicza się do nich metan, wodór oraz dwutlenek węgla. Często też tworzy je powietrze połykane w czasie jedzenia.

Dolegliwość w dużej mierze spowodowana jest naszą dietą. Choć w większości przypadków kluczowe znaczenie ma przejedzenie i tłuste potrawy, istnieją także inne przyczyny, które nie są już tak oczywiste.

Niemal każdy wie, że spożywanie dużej ilości soli jest szkodliwe. Jeśli jednak zadbamy o spożywanie produktów bogatych w potas, takich jak szparagi, banany, cytrusy, melony czy pomidory, unikniemy efektów ubocznych, wynikających ze spożywania soli.

By uniknąć wzdęć, należy ponadto pić 8 szklanek wody każdego dnia. Odpowiednie nawodnienie pomaga wypłukać toksyny z organizmu i polepsza pracę układu trawiennego. W niektórych przypadkach może pomóc także czarna kawa. W walce ze wzdęciami pomaga również herbata z miętą. Napój ten powoduje rozluźnienie przewodu pokarmowego i poprawia perystaltykę jelit.

Warto również zadbać o to, by nie jeść posiłków w pośpiechu. Może to powodować połykanie powietrza, co prowadzi do wzdęć. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego żucie jedzenia ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Pamiętajmy także, że napoje gazowane są pułapką dla Twojego brzucha. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, powodują one nieprzyjemne uczucie ciężkości i generują gazy. Lepiej zatem zamienić napoje gazowane na wodę z cytryną, limonką lub ogórkiem.

Gumy do żucia usuwają resztki jedzenia i zwiększają produkcję śliny, która neutralizuje kwasy powstające w jamie ustnej po posiłku. Niemniej jednak gumy do żucia prowadzą do połykania powietrza, co może powodować wzdęcia. Jeśli chcemy mieć świeży oddech, warto postawić na miętowe cukierki.

Robiąc zakupy, powinniśmy zawsze czytać etykiety. Jeśli już kupujemy produkty przetworzone, konserwowe lub mrożone, powinniśmy upewnić się, że nie mają więcej niż 500 mg sodu w jednej porcji. Zbyt duże ilości soli źle wpływają na organizm, powodując m.in. wzdęcia. Jeśli jednak nie możemy wyeliminować jej ze swojej diety, warto pić 3 litry wody dziennie.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Koronawirus uderzył również w rynek drobiu. Efekt widać w szokujących cenach kurczaka

Wzdęcia najczęściej występują zaraz po posiłku i szybko ustępują. U większości pacjentów następnego dnia rano nie ma po nich śladu i brzuch odzyskuje swoją poprzednią wielkość.

Czasem jednak wzdęcia są długotrwałe i objawiają się stale powiększonym obwodem brzucha. W takich przypadkach bardzo często okazuje się, że powiększenie obwodu brzucha jest następstwem poważniejszych schorzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł