Yerba mate ma właściwości zdrowotne, pobudzające, odchudzające i oczyszczające
unsplash.com/ Jorge Zapata
Autor - 17 Czerwca 2020

Może doskonale zastąpić poranną kawę. Korzyści płynące z picia yerba mate

Yerba mate to napar powstający z liści niewielkiego drzewa rosnącego w lesie deszczowym. Wśród właściwości napoju wymienia się zazwyczaj dodawanie energii, rozjaśnianie umysłu czy wspomaganie odchudzania. Zwolennicy naparu zapewniają, że z powodzeniem zastępuje on poranną kawę.

Yerba mate przez stulecia pili Argentyńczycy, Urugwajczycy i Peruwiańczycy, aż w końcu fenomen yerba mate dotarł do półkuli północnej. Napar ma specyficzny smak, za który jedni ją uwielbiają, inni natomiast przeciwnie.

Yerba ma ponad 150 różnych mikroelementów, witamin, minerałów i antyoksydantów. Ta popularna w Ameryce Południowej roślina potrafi nie tylko dodać nam energii, ale także wspaniale oddziałuje na nasze zdrowie. Działanie yerba mate poprawia koncentrację i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Stanowi ponadto znakomitą alternatywę dla kawy, jednocześnie kojąc cały nasz organizm.

Drżenie powieki jest ważnym sygnałem, który wysyła nam organizm. Lepiej go nie bagatelizowaćDrżenie powieki jest ważnym sygnałem, który wysyła nam organizm. Lepiej go nie bagatelizowaćCzytaj dalej

Yerba mate ma właściwości zdrowotne, pobudzające, odchudzające i oczyszczające

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, yerba mate jest bogata w witaminy, aminokwasy i związki roślinne, które korzystnie wpływają na zdrowie. Zawiera średnio 78 miligramów kofeiny na 150 ml kubka, co sprawia, że zawartość kofeiny jest podobna do kawy. Co ciekawe, badania wykazują, że kofeina zawarta w yerba mate poprawia zdrowie.

Prace ekspertów potwierdzają rolę yerba mate w walce z otyłością i przeciwdziałaniu jej skutkom. Badanie z 2012 r. wykazało, że yerba mate zmienia metabolizm lipidów. Obniżył również niektóre częste działania niepożądane związane z otyłością, w tym poziom glukozy we krwi.

Yerba mate wykazuje ponadto właściwości regulujące ciśnienie krwi, obniżające napięcie mięśni szkieletowych, stymulujące pracę serca, pobudzające trawienie, a także układ nerwowy. Napar zawiera większość witamin, sole mineralne oraz przeciwutleniacze.

Regularne picie yerba mate wpływa na gęstość mineralną kości. W badaniu z 2012 roku odkryto, że kobiety, które piły yerba matę, miały mniejszą utratę kości w kręgosłupie i szyi. Wiąże się to z niższym ryzykiem osteoporozy i zmniejszoną częstością złamań. Yerba mate zawiera wiele witamin, minerałów i alkaloidów, które budują energetyczne właściwości yerba mate.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Dzięki antyoksydantom zawartym w yerba mate oczyszcza ona układ pokarmowy i rozluźnia mięśnie gładkie. Warto zatem po nią sięgać w zatruciach pokarmowych lub po przejedzeniu.

Choć yerba mate oferuje szereg korzyści zdrowotnych, wiąże się też z pewnym ryzykiem. Spożywana w dużych ilościach powoduje rozdrażnienie i podnosi ciśnienie. Osoby z chorobami serca powinny zatem porozmawiać z lekarzem, zanim zaczną pić yerba mate.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat mazowieckiej policji. Sytuacja jest poważna
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł