zakrzepica wczesne objawy
fot. https://unsplash.com/ Parentingupstream
Autor Natalia Niewczas - 19 Sierpnia 2020

Bagatelizowana choroba prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jakie są wczesne objawy zakrzepicy?

Zakrzepica zaczyna się od niepozornego, zatykającego naczynia zakrzepu (tworzonego między innymi przez zlepek płytek krwi), a może skończyć zatorem tętnicy płucnej, a nawet zgonem. Każdego roku przyczynia się do śmierci przeszło 500 tysięcy Europejczyków - to tylko jeden z powodów, dla których warto zapoznać się z mogącymi sygnalizować obecność zdrowotnego problemu objawami.

Zakrzepica nie zawsze niepokoi pacjenta wystąpieniem niepokojących symptomów, przez co wielu z nich nie trafia w porę pod fachową lekarską opiekę. Niestety, ze względu na szybkie postępowanie schorzenia, w jego przypadku kluczowe dla chorego jest pilne rozpoznanie, a co za tym idzie, wdrożenie właściwego leczenia. Do wizyty u specjalisty powinny skłonić takie objawy jak problemy z prawidłową motoryką ciała czy występowanie zaburzeń wzroku.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed dzisiejszym wieczorem. Ogromne niebezpieczeństwo dla tysięcy PolakówRządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed dzisiejszym wieczorem. Ogromne niebezpieczeństwo dla tysięcy PolakówCzytaj dalej

Zakrzepica może rozwijać się po cichu

Do wczesnych objawów zakrzepicy zaliczamy przede wszystkim te dotyczące kończyn dolnych. Ból nóg może pojawiać się już we wczesnym stadium schorzenia - dolegliwość ustępuje, gdy kończyny zostaną uniesione do góry. Dodatkowo bólowi towarzyszą niekiedy opuchlizny i widoczne gołym okiem zmiany koloru skóry. Inny niepokojący sygnał stanowi drętwienie bądź nawracające mrowienie kończyn. Ponieważ odczuwane przez pacjenta “mrówki” czasem mają chorobowe podłoże neurologiczne, zaleca się jak najszybszą konsultację ze specjalistą.

Jak podaje portal medonet.pl, jednym z pierwszych objawów zakrzepicy mogą być także problemy z oddychaniem. Niemożność złapania oddechu, duszności czy zadyszki, powinny zostać omówione z lekarzem, podobnie jak zaburzenia mowy i widzenia. Trudności z komunikowaniem się bądź rozmazany obraz powoduje nieprawidłowy przepływ krwi.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska wprowadza nowe zasady walki z koronawirusem. Wchodzą w życie już od września
2. Nie mógł się oprzeć pokusie, pojechał na wesele. Mimo że był na kwarantannie

Do wizyty u lekarza powinny skłonić również bóle występujące w okolicach klatki piersiowej. Choć powszechnie kojarzą się z zawałem mięśnia sercowego (atakiem serca), są typowym objawem zatorowości płucnej. Podobnie myląca (a jednocześnie będąca wczesnym objawem zakrzepicy) jest gorączka - towarzysząca grypie zmiana temperatury ciała czasami sygnalizuje właśnie zakrzepicę. Co więcej, w przypadku zakrzepicy wzrost temperatury może zwykle dotyczyć tylko jednej z kończyn.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ratusz przerywa milczenie. Chodzi o nieobecność Rafała Trzaskowskiego na ważnych uroczystościach
  2. Szumowski tuż po dymisji poszedł do Tadeusza Rydzyka. Zaskakująca postawa, zdobył się na pełną szczerość
  3. Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyć
  4. 25-latka cierpiała na ból migdałków, lekarze wyciągnęli z jej gardła coś zaskakującego. Miała kłopoty przez zjedzenie popularnego dania
  5. Kobiety w ramach eksperymentu piły codziennie sok pomidorowy przez 2 miesiące. Efekty zaskoczyły nawet naukowców
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł