Zakrzepica: objawy choroby
fot. pxhere.com
Autor Karol Zaborowski - 22 Stycznia 2020

Objawy zakrzepicy. Każdy z nas powinien je znać

Zakrzepica może dawać bardzo różne objawy, które niekiedy łatwo wytłumaczyć sobie zupełnie innymi problemami. Niestety to może doprowadzić w niektórych przypadkach nawet do śmierci pacjenta. Dlatego też każdy z nas powinien wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę.

Zakrzepica może pojawić się w wielu częściach naszego ciała, chociaż najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Polega na tworzeniu się zakrzepu w danej żyle, przez co krew nie może prawidłowo przepływać do serca. Może też się zdarzyć, że powstający zakrzep się oderwie i wraz z krwią zacznie krążyć po naszym ciele, aż trafi na naczynie, które po prostu zatka.

W ten sposób może doprowadzić do wielu poważnych chorób, które stwarzają realne zagrożenie dla naszego życia. Niestety objawy zakrzepicy można bardzo łatwo przeoczyć lub zbagatelizować, a w momencie, gdy choroba się rozwinie, to nasz stan może być już bardzo ciężki.

Kolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachKolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachCzytaj dalej

Zakrzepica żylna może być bardzo niebezpieczna

Najczęściej mówi się o zakrzepicy żył głębokich, która dotyka głównie nasze kończyny dolne, czyli mówiąc prościej nogi. Każdy z nas bez wątpienia już nie raz w swoim życiu odczuwał drętwienie lub mrowienie właśnie tej części ciała. Czasami wystarczy po prostu źle usiąść, aby pojawiły się u nas takie właśnie odczucia.

Jednak to właśnie drętwienie i mrowienie w nogach na przykład w obrębie łydki może być pierwszym objawem zakrzepicy. Co więcej, wielu pacjentów odczuwa również ból połączony z obrzękiem kończyny, w której utworzył się zator. Najczęściej objawy te mijają po tym, jak uniesiemy nogi, ponieważ w ten sposób pomagamy krwi spłynąć z naszych nóg przy użyciu grawitacji.

Innym objawem, który nie musi nam się od razu kojarzyć z zakrzepicą, jest zadyszka. Ta dolegliwość pojawia się przy zakrzepicy płucnej, która jest śmiertelnie niebezpieczna. Pacjenci, u których pojawił się ten typ zakrzepicy, często uskarżają się też na silny, a wręcz duszący ból w klatce piersiowej, który może być mylony z zawałem.

Co ciekawe, jak podaje portal medonet.pl, zarówno u pacjentów z zakrzepicą żył głębokich, jak i zatorowością płucną obserwuje się objaw w postaci gorączki. U chorych mogą też się pojawić zaburzenia mowy i widzenia. Jak widać objawy wywoływane przez zakrzepicę, potrafią obejmować wiele elementów naszego ciała, a nie wszystkie z nich są takie oczywiste.

Oczywiście, wymienione wyżej objawy nie zawsze muszą oznaczać, że mamy problemy kardiologiczne w postaci zakrzepicy, ale jeżeli pojawiają się one u nas bez wyraźnej przyczyny, to bez wątpienia powinniśmy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piotr Woźniak-Starak na zdjęciu z młodości. Syn miliarderów na zdjęciu ze światową top-modelką
  2. Syn Zenka Martyniuka cały we łzach. Nie jest dobrze, co powiedzą rodzice?
  3. Śmiertelnie niebezpieczna choroba staje się coraz powszechniejsza. Eksperci zaobserwowali znaczący wzrost zachorowań
  4. Choroba sprzed lat wróciła. Specjaliści ogłosili epidemię
  5. Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
  6. Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązania

Następny artykuł