zakrzepica
fot. https://unsplash.com/ Imani Bahati
Autor Natalia Niewczas - 29 Lipca 2020

Jeden z pierwszych objawów zakrzepicy. Trzeba uważać

Zakrzepica to poważna choroba. Chociaż samo powstawanie zakrzepu nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, jego oderwanie się od ścianek żył może już doprowadzić do nagłej śmierci. Szczególnie niebezpieczne są zakrzepy mające duże rozmiary. Objawów tego schorzenia nie należy ignorować.

Zakrzepica to tak naprawdę żylna choroba zakrzepowo-zatorowa bądź zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Niezależnie od stosowanej nazwy, ta jednostka chorobowa niezmiennie wiąże się z możliwością doznania poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet z utratą życia. Aby uniknąć tragicznych konsekwencji rozwoju choroby, należy w porę podjąć właściwe leczenie. Wdrożenie terapii nie jest niemożliwe, gdy pacjent ignoruje występujące w obrębie ciała objawy i nie konsultuje ich z lekarzem. Brak diagnozy działa na jego niekorzyść.

IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Szczególnie niebezpiecznie może być dziś w 3 województwachIMGW wydało pilne ostrzeżenie. Szczególnie niebezpiecznie może być dziś w 3 województwachCzytaj dalej


Zakrzepica może uderzyć z zaskoczenia


Zakrzepica dotyczy zwykle osób dojrzałych - statystyki pokazują, że częściej dotyka także kobiet, niż mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że panowie mogą całkowicie zlekceważyć zagrożenie. Każda dbająca o własne zdrowie osoba powinna obserwować swoje ciało i reagować na wystąpienie niepokojących symptomów.


Zakrzepica powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia wyścielającego naczynie śródbłonka, przyklejające się do niego płytki krwi tworzą zator, tym samym zaburzając przepływ krwi w organizmie. Stąd już prosta droga do zapaleń, będących początkiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalna wiadomość z samego rana, właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Łukasz Korzyniewski
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów


Jak podaje portal kobieta.onet.pl, rozwojowi zakrzepicy sprzyja ciąża, obecność żylaków, a także długotrwały brak aktywności fizycznej. Symptomem zakrzepowego zapalenia żył głębokich może być występowanie obrzęków, zaczerwienień skóry i sinica. Do jednych z wczesnych objawów świadczących o zakrzepicy zaliczamy także ból nóg.


Nogi bolą nas z różnych powodów - najczęściej łączymy go ze wzmożoną aktywnością fizyczną lub po prostu ze zmęczeniem. To błąd. Występowanie i utrzymywanie się bólu kończyn dolnych zawsze warto skonsultować ze specjalistą. To właśnie ten objaw może świadczyć o rozwoju groźnej dla życia i zdrowia zakrzepicy. Tylko właściwe, podjęte w porę leczenie może bowiem uchronić pacjenta przed niebezpiecznymi skutkami tej choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zerwane dachy, podtopione domy, zablokowane drogi. W Polsce rozegrał się dramat, są zdjęcia
  2. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  3. Joanna Kurska musiała interweniować podczas wesela. Nieznane fakty imprezy nowożeńców od zaplecza;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Rząd podjął decyzję. Opublikowali nowy zakaz ws. międzynarodowego ruchu

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł