zakrzepica ma kilka charakterystycznych objawów
Fot. pixabay.com/valelopardo
Autor Klaudia Gaicka - 30 Maja 2020

Objawy zakrzepicy bywają nieoczywiste. Każdy powinien je znać

Zakrzepica jest jedną z najgroźniejszych chorób układu krążenia. W dodatku stosunkowo często występuje. Jak większość chorób, im wcześniej zostanie rozpoznana, tym lepsze rokowania ma pacjent.

Zakrzepica żył głębokich atakuje co roku blisko 60 tys. Polaków. Występuje częściej, niż niegdyś uważano, jest niebezpieczną i podstępną chorobą zakrzepowo-zatorową. Najczęściej dotyczy żył w obrębie ud, podudzi i bioder.

Zakrzepica, objawy pojawienia się zakrzepu

Jak podaje portal Webniusy.com, kiedy zakrzepica staje się już zaawansowana, wytworzone przez nią zakrzepy mogą się bardzo powiększyć. Przy takim stanie rzeczy bardzo łatwo o zatkanie się wybranej żyły lub, co gorsza oderwanie się zakrzepu i jego podróż po organizmie. Szczęście w nieszczęściu istnieje kilka sygnałów alarmowych, które mogą świadczyć o obecności takich zakrzepów.

Ból i opuchlizna kończyn dolnych może być oczywiście oznaką przemęczenia lub złej gospodarki wodnej organizmu, lecz może również wskazywać na zakrzepicę. Warto zweryfikować wraz z lekarzem źródło tego objawu.

Ciepłota któregoś miejsca na ciele również może wskazywać na zakrzep w tych okolicach. Powinieneś się zaniepokoić, zwłaszcza jeżeli dodatkowo miejsce swędzi lub boli.
Zmęczenie jest bardzo wszechstronnym objawem, niestety bywa też typowe dla zakrzepicy. Wszystko dlatego, że organizm cały czas walczy, próbując rozwiązać problem zakrzepowy, przez co mięsień sercowy znaczne intensywniej pracuje, a cały organizm reaguje na to zmęczeniem. Objaw ten powinien nas zaniepokoić, jeżeli występuje bez wyraźnych powodów, zmęczenie jest bowiem całkiem normalne po ciężkim wysiłku lub nieprzespanej nocy.

Próba niwelowania powstałego zakrzepu męczy nie tylko serce, ale też płuca. Efektem tego jest płytki oddech. Zwłaszcza jeżeli nie jest to jedyny objaw doskwierający ci objaw, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Polski gwiazdor pilnie trafił do szpitala, jego stan jest bardzo ciężki. Rodzina prosi o modlitwę

Jeśli zakrzep oderwie się i przedostanie do płuc, prawdopodobnie pojawi się ostry, palący od środka ból. Żaden tak silny symptom nigdy nie powinien być przez nas bagatelizowany.
Na zakrzep w płucach może również wskazywać ból podczas prostych ruchów, kaszlu lub nawet śmiechu. Dodatkowo u pacjenta może wystąpić bolesny kaszel, często odkrztuszane są nitki krwi.

Powodem zakrzepu są również częste i długotrwałe skurcze. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą doprowadzić do zakrzepicy i nie tylko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Banki w sporym zagrożeniu? Eksperci ostrzegają przed drastycznym pogorszeniem sytuacji niektórych instytucji

Następny artykuł