Ankieta przeprowadzona w szpitalach pozwoliła ustalić średnie zarobki medyków
unsplash.com/ Artur Tumasjan
Autor - 15 Czerwca 2020

Ile naprawdę zarabiają lekarze i pielęgniarki? Stawki mogą być dla wielu zaskoczeniem

Zarobki lekarzy zależą od wielu czynników, takich jak specjalizacja, staż pracy czy liczba dodatkowych dyżurów. By zebrać dane o wynagrodzeniach pracowników medycznych, Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło ankietę.

Zarobki lekarzy zależą nie tylko od stażu pracy, ale też miejsca, w którym pracują. By zebrać dane o ich faktycznych zarobkach, resort zdrowia rozesłał ankietę wśród pracowników medycznych.

Informacje te były niezbędne, by przygotować nowelizację ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. Choć przez epidemię wszystko się opóźniło, Zespół Trójstronny ma wznowić prace nad zmianami w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych.

Gwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyGwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyCzytaj dalej

Średnie zarobki medyków w Polsce

W pierwszych tygodniach roku Ministerstwo Zdrowia zapowiadało nowelizację ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. By zebrać dane o faktycznych zarobkach pracowników zatrudnionych w szpitalach, resort wysłał do nich ankietę. Jak podaje portal medonet.pl, Zespół Trójstronny ma wznowić prace nad zmianami w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych.

Szpitale podały resortowi dane za styczeń, obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i łączne wynagrodzenie pracownika brutto, ze wszystkimi dodatkami, również z dyżurami medycznymi.

Z ankiet wynika, że średnie wynagrodzenie zasadnicze lekarza specjalisty wynosi w tej chwili 7 tys. zł, łączne zaś zarobki w tej grupie – ponad 13,4 tys. zł. Nieco mniej zarabiają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji – jest to niecałe 6,8 tys. zł i 10,8 tys. zł. Lekarze bez specjalizacji zarabiają odpowiednio 5,1 tys. zł oraz 8,6 tys. zł.

Z kolei pielęgniarki z wyższym wykształceniem zarabiają w zależności od specjalizacji: 4,3 tys. zł i niecałe 6,5 tys. zł łącznie oraz 4077 zł i 6,1 tys. zł łącznych zarobków. Pozostałe pielęgniarki mogą liczyć na wynagrodzenie zasadnicze w wysokości ok. 3,9 tys. zł oraz 5685 zł łącznych zarobków.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Już dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientów

Wynagrodzenie zasadnicze u pracowników medycznych mających wyższe wykształcenie i specjalizację w zawodach takich jak diagności laboratoryjni czy fizjoterapeuci wynosi 3,4 tys. zł, łączne zaś zarobki – 4,8 tys. zł. Wykonujący ten sam zawód, z wykształceniem wyższym, ale bez specjalizacji zarabiają odpowiednio niecałe 3,3 tys. i 4,4 tys. zł.

Wynagrodzenie zasadnicze w dwóch najniższych grupach zaszeregowania za styczeń 2020 było niższe niż pensja minimalna. Pracownicy wykonujący zawód medyczny, legitymujący się średnim wykształceniem, otrzymywali średnio nieco ponad 2,2 tys. zł brutto wynagrodzenia zasadniczego i 4077 łącznych zarobków, a pracownicy niemedyczni – 2447 zł i 3300 zł. Niewątpliwie będzie to jednym z głównych tematów obrad Zespołu Trójstronnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w Warszawie. Nastolatka spadła z dachu wieżowca. Nie żyje
  2. Krystyna Pawłowicz znowu wieczorem odpowiadała na dziwne wiadomości. "Panie Jarku, pan pójdzie kotka pogłaskać"
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Już od piątku rząd luzuje kolejne obostrzenia. Ważna wiadomość dla wszystkich polskich fanów sportu

Następny artykuł