Rada Ministrów poinformowała, jak długo wypłacany będzie zasiłek opiekuńczy
unsplash/ Ryan Wallace
Autor Aneta Młodawska - 15 Maja 2020

Przedłużono zasiłek opiekuńczy. Wiemy do kiedy

Zasiłek opiekuńczy nadal będzie dostępny dla rodziców, którzy po 25 maja nie zdecydują się posłać młodszych dzieci do szkół. Rada Ministrów poinformowała, jak długo będą wypłacane świadczenia.

Zasiłek opiekuńczy pobierają rodzice, którzy zdecydowali, by na czas epidemii koronawirusa zostać z dziećmi w domach. Przypomnijmy, że od 6 maja żłobki i przedszkola znów mogą być otwarte, w związku z czym wielu rodziców zastanawiało się, jak długo będą mogli liczyć na świadczenia.

Choć zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami prawo do zasiłku miało przysługiwać do 24 maja, w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie wydłużające prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemiiPrzełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemiiCzytaj dalej

Rada Ministrów poinformowała, jak długo wypłacany będzie zasiłek opiekuńczy

Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych został przedłużony do 14 czerwca. Z zasiłku będą mogli skorzystać także rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek, nie wyślą do nich dzieci.

Z opublikowanego dokumentu wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, oraz pozostałe placówki. Świadczenia będą wypłacane także w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Jak podaje portal polsatnews.pl, z dodatkowego zasiłku będą mogli skorzystać wszyscy rodzice i opiekunowie, którzy nie poślą dzieci do placówek opiekuńczych z powodu ich zamknięcia, a także ci, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Zgodnie z decyzją rządu od 6 maja br. możliwe jest już otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Politycy zaznaczają jednak, że jest to możliwość, nie obowiązek. O otwarciu placówek decydują organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami.

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedzieli w środę, że od 25 maja br. zostaną przywrócone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

2. Niewiarygodne co zrobili z grobem Jana Pawła II. Na 3 dni przed jego setną rocznicą urodzin

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem. Świadczenie wypłacane jest temu z rodziców, który o nie wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – ZUS.

Należy jednak pamiętać, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodał gaz z zapalniczek do Coca-Coli. Momentalnie zastygł z wrażenia obserwując efekt
  2. Dagmara Kaźmierska nie może się pozbierać. Własny syn złamał jej serce
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Unijny kraj ogłosił koniec epidemii. Znosi restrykcje dla obywateli i turystów

Następny artykuł