Przedłużony okres zasiłku opiekuńczego
pixabay.com/jatocreate
Autor Barbara Bujar - 26 Czerwca 2020

Ważne zmiany dotyczące zasiłku pobieranego przez tysiące Polaków. Nowy okres obowiązywania

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w Polsce rodzicom dzieci do 8. roku życia. Świadczenie to zostało wprowadzone, aby pomóc w sprawowaniu opieki nad najmłodszymi w czasie pandemii koronawirusa i miało obowiązywać do 28 czerwca 2020 roku. Najnowsza ustawa, która została uchwalona przez Sejm, wprowadziła w tym temacie pewne zmiany. Rodzice będą mogli korzystać z zasiłku dłużej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w naszym kraju ze względu na trwającą w nim pandemię koronawirusa. Przysługuje on wszystkim rodzicom dzieci do 8. roku życia, które nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli i szkół, ponieważ placówki te zostały zamknięte. Świadczenie obejmuje 14 dni i jest wypłacane matce lub ojcu dziecka, w zależności od tego, który z nich złoży w ZUS-ie lub u pracodawcy odpowiedni wniosek. Jak informowała w rozmowie z TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, zasiłek wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, a jego koszt w całości pokrywany jest z budżetu państwa.

- Dodatkowy zasiłek jest całkowicie finansowany z budżetu państwa, a więc z funduszu ubezpieczeń społecznych – mówiła Maląg.

Pierwsze objawy raka trzustki. Nigdy ich nie lekceważciePierwsze objawy raka trzustki. Nigdy ich nie lekceważcieCzytaj dalej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany dłużej

Świadczenie, z którego mogą korzystać rodzice dzieci do lat ośmiu, miało obowiązywać do 28 czerwca. Najnowsza ustawa, która została uchwalona przez Sejm, wprowadziła jednak pewne zmiany. Okres wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużono do 12 lipca 2020 roku. Zasady korzystania nie zmieniły się. Pomoc finansowa nadal będzie przyznawana dla rodziców dzieci w tym samym wieku, a o korzystaniu z niej nadal będzie trzeba informować swojego pracodawcę. Jak podaje Polsat News, informację tę potwierdziła w czwartek minister Marlena Maląg.

- Ważna informacja - podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało – powiedziała.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

Zawiadomienie zostało również opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu. Warto przypomnieć też, że dodatkowe 14-dniowe świadczenie finansowe nie wlicza się do przysługujących w roku kalendarzowym 60 dni ogólnego zasiłku opiekuńczego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł