Zatrucie przypadkowe, jak do nich dochodzi
fot. Pixabay/Parentingupstream
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Zatrucia, które co roku zbierają potworne żniwo

Zatrucie nie zawsze musi być umyśle, czasem wystarczy fatalna pomyłka, aby znaleźć się w szpitalu, lub nawet chwila nieuwagi i rozkojarzenia. W innym wypadku zawinić może, chociażby piec lub wentylacja.

Zatrucie toksynami może być niezwykle niebezpieczne i bynajmniej nie chodzi tu o zatrucie pokarmowe, a o spustoszenie, jakie potrafią wywołać w naszym organizmie niektóre z toksyn. W historii znanych jest wiele przypadków, kiedy to wielcy władcy zostawali otruci na wszelkie możliwe sposoby. Dziś bardzo często dochodzi do zatruć, które są dziełem przypadku, lub naszej niewiedzy.

Zatrucie przypadkowe

W przypadku oddziałów toksykologicznych, na których to lekarze zajmują się właśnie zatruciami, można dostrzec pewne zależności, jeżeli chodzi o problemy, z jakimi przychodzą pacjenci. Doskonały tego przykład stanowi sezon grzybowy, podczas którego wiele osób udaje się do lasu, aby znaleźć prawdziwe kulinarne skarby.

Wszystko jest w porządku, póki za grzybobranie nie bierze się osoba, która nie ma zbyt dużego pojęcia o grzybach i nie potrafi dokładnie określić, który z nich nadaje się do spożycia, który nie. Z tego też względu każdego roku do szpitali trafiają najczęściej całe rodziny zatrute po zjedzeniu trujących grzybów, które akurat były na obiad.

Szczególnie niebezpieczny jest mylony często z kanią muchomor sromotnikowy, który bardzo szybko może doszczętnie zniszczyć naszą wątrobę. Zwłaszcza dzieci bardzo źle znoszą zatrucie tym grzybem, co nie oznacza, że dla dorosłych jest on niegroźny. Muchomor sromotnikowy do wręcz śmiertelnie trujący grzyb, dlatego też nigdy nie powinniśmy zbierać owocników, których nie jesteśmy pewni.

Kolejnym okresem, kiedy to do szpitali trafiają osoby po zatruciach, jest sezon grzewczy. Tyczy się to szczególnie mieszkańców domów jednorodzinnych, które są ogrzewane poprzez piece. To właśnie w zimowe miesiące zdarza się wciąż cała masa zatruć czadem, czyli tlenkiem węgla. Jest to gaz, który wypiera z naszej krwi tlen, przez co się dusimy. W zaczadzonym pomieszczeniu człowiek bardzo szybko traci przytomność i jeżeli ktoś nam nie pomoże na czas, to praktycznie nie mamy szans wyjść z tego cało.

W obu tych przypadkach niezbędna jest natychmiastowa pomoc ze strony lekarza, z tego też względu, zatruta osoba powinna jak najszybciej znaleźć się w ambulansie, gdzie zostanie zabezpieczona i zabrana do najbliższej placówki.

Następny artykuł