Dokładnie przyjrzyj się swoim uszom. Charakterystyczny znak może pojawić się na nich niedługo przed zawałem serca

Zawał serca - objaw na uchu
unsplash.com/Samuel Dixon
Autor Barbara Bujar09.12.2020

Niepokojąca bruzda na uchu może świadczyć o zbliżającym się zawale serca. Zmiana nazywana znakiem Franka po raz pierwszy została zaobserwowana w latach 70. Specjaliści potwierdzili, że zwiększa ona ryzyko miażdżycy, która prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych.

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Kiedy się pojawi, nie ma czasu do stracenia. Według specjalistów o zbliżającym się ataku można dowiedzieć się jednak dużo szybciej. Wystarczy regularnie obserwować swoje uszy.

Nietypowy objaw zawału serca. Czym jest znak Franka?

Jak podaje Medonet, sygnały problemów sercowo-naczyniowych pojawiają się między innymi na uszach. Jedną z bardziej charakterystycznych zmian jest nietypowa zmarszczka na płatku ucha. Gdy się pojawi, pacjent od razu powinien skontaktować się z lekarzem.

O niecodziennej zmianie na uchu po raz pierwszy poinformował Sanders T. Frank. W 1973 roku lekarz zaobserwował ją u jednego ze swoich pacjentów. Określił ją jako pionową bruzdę na płatku ucha, która zwiększa ryzyko powstania miażdżycy.

Jak powszechnie wiadomo, miażdżyca polega na odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do utrudnionego przepływu krwi, a w konsekwencji do niedotlenienia serca i powstawania wielu śmiertelnych chorób. Jedną z nich jest zawał serca.

Przyglądając się specyfice miażdżycy, specjaliści byli pewni – sygnalizując o chorobie, bruzda na uchu ostrzega jednocześnie przed zawałem serca. Udowodnili to na podstawie wyników uzyskanych w ponad 40 różnych badaniach. Szczególnie istotne okazały się wnioski naukowców z US National Library of Medicine National Institutes of Health.

W trakcie badań eksperci przyglądali się ciałom pacjentów, którzy zmarli w wyniku zawału serca lub innych chorób krążenia. W większości przypadków u takich osób zaobserwowano znak Franka na jednym z uszu.

Wczesne wykrycie zawału serca zwiększa szanse na uratowanie życia chorego. Jak przypomina Medonet, według statystyk w Polsce schorzenie doprowadza do około 90 tysięcy zgonów rocznie. Większość z nich diagnozowana jest u osób starszych. 10 procent przypadków stanowią jednak pacjenci przed 45. rokiem życia.

Do pozostałych objawów zawału serca zalicza się charakterystyczny ból w klatce piersiowej oraz zawroty głowy. Pacjenci tuż przed atakiem są również zmęczeni i towarzyszą im kaszel, zimne poty oraz kołatanie serca. Takie symptomy pojawiają się jednak znacznie później niż znak Franka na uchu.

Produkt, z którego powinien zrezygnować każdy rodzic. Może działać toksycznie i rakotwórczo, lepiej uważaćProdukt, z którego powinien zrezygnować każdy rodzic. Może działać toksycznie i rakotwórczo, lepiej uważaćCzytaj dalej

Zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka. W związku z tym lekarze apelują, by regularnie obserwować swój organizm, a każdą wątpliwość konsultować ze specjalistą.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł