Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie

zawał serca
pixabay.com/Pexels
Autor Natalia Niewczas20.11.2020

Zawał należy do schorzeń układu krwionośnego, które każdego roku odbierają najwięcej istnień wśród Polek i Polaków. Niekiedy manifestuje swoje rychłe nadejście w postaci często subtelnych, a przez to łatwych do zignorowania, objawów. Należą do nich uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy powracające infekcje.

Zawał mięśnia sercowego, potocznie nazywany również “atakiem serca” bądź po prostu “zawałem”, to martwica narządu spowodowana jego niedokrwieniem. Dochodzi do niego, gdy zamyka się tętnica wieńcowa doprowadzająca do serca życiodajną krew. Zawał stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia - właśnie dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wystąpujące w obrębie ciała pierwsze sygnały alarmowe. Gdy się pojawią, dla własnego dobra lepiej działać natychmiast.

Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Czytaj dalej

Wczesne symptomy mogące ostrzegać przed zawałem bywają niezwykle subtelne

Zawał istnieje w społecznej świadomości jako nagły atak bólu i duszności w klatce piersiowej. Rzeczywiście - te objawy mogą o nim świadczyć, lecz ważne jest to, by w porę zapobiegać doprowadzeniu organizmu do tak znacznego stanu zagrożenia życia. W tym przypadku liczą się mniej oczywiste symptomy, które zwiastują nadejście ataku serca.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, pierwszym niepokojącym sygnałem dla pacjenta jest to, co niestety zbyt łatwo wielu z nas bagatelizuje. Chodzi bowiem o uczucie zmęczenia, które łatwo przypisać codziennym obowiązkom lub intensywnej pracy.

Zmęczenie a zawał

Tymczasem zmęczenie, zwłaszcza to nawracające, lub nieustępujące mimo solidnej dawki odpoczynku, jest ważną medyczną wskazówką. W kontekście zawału za brak energii odpowiada niewystarczająca ilość krwi, jaka trafia do serca.

Alarmujące jest również częste łapanie infekcji, co wskazuje na osłabienie układu immunologicznego pacjenta. Organizm kumuluje wówczas swoją cenną energię na tym, by nie dopuścić do zawału - odbija się to negatywnie na pracy układu odpornościowego.

Równie istotnym wczesnym zwiastunem zawału są zawroty głowy. Mózg jest wówczas niedotleniony, pojawia się ból głowy; pacjenta może także męczyć nadmierne pocenie się.

Nie należy ignorować także problemów z koncentracją. Brak skupienia w tym przypadku również łączy się z niedotlenieniem mózgu.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
2.Nie żyje znany polski dziennikarz. Zmarł dzisiaj w nocy, wiadomość przekazał jego przyjaciel
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Wkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiWkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiCzytaj dalej

To, co obecnie najbardziej kojarzymy z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w niektórych przypadkach może ostrzegać przed zbliżającym się zawałem. Chodzi o duszności, które pojawiają się wskutek niewystarczającego dotlenienia organizmu.

Każdy niepokojący objaw warto przedyskutować z lekarzem. Szczególnie niepokojące są te symptomy, które nie ustępują mimo wdrożenia prozdrowotnych zmian w stylu życia lub wyraźnie nasilają się wraz z upływającym czasem.

Z ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiZ ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dziewczynkę ze zdjęcia uwielbiają dziś miliony Polaków. Poznajecie? Słynna polska podróżniczka
  2. Naukowcy w końcu odkryli prawdę. Rozwiązanie ogromnej zagadki kosmosu zajęło im ponad 15 lat
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Michał Wiśniewski zawsze kochał psy. Kiedyś spotkał go jednak bardzo nieprzyjemny incydent
  7. Minister Edukacji właśnie przekazał, wszystko stanie się już wkrótce. Uczniów i nauczycieli czekają wielkie zmiany

Następny artykuł