Zawał serca co roku zabija coraz więcej pacjentów. Warto znać jego objawy
unsplash.com/ jesse orrico
Autor Aneta Młodawska - 27 Czerwca 2020

Pierwsze objawy zawału serca. Lepiej ich nie lekceważyć

Zawał serca jest najgroźniejszą postacią postępującej choroby niedokrwiennej serca. Jest to ostry zespół wieńcowy, spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice. Warto wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy zawału.

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca. Zapada na nią około 100 tysięcy osób rocznie. Objawy zawału serca nie zawsze są charakterystyczne, jednak najczęstszym z nich jest dotkliwy ból w okolicach mostka.

W przypadku zawału każda minuta może decydować o przeżyciu. Od szybkości działania zależy nie tylko przeżycie, ale także konsekwencje uszkodzenia różnych narządów i związane z nimi powikłania. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy towarzyszą zawałowi serca.

Lekarze chcieli odłączyć 27-latka od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy jego ojciec wyciągnął pistoletLekarze chcieli odłączyć 27-latka od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy jego ojciec wyciągnął pistoletCzytaj dalej

Zawał serca co roku zabija coraz więcej pacjentów. Warto znać jego objawy

Zawał serca najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat i jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce. W naszym kraju umiera z tego powodu prawie co druga osoba. Do 55 roku zdarza się łącznie 15 proc. wszystkich zawałów. Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego typowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub bliskiej osobie.

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Wywołują go czynniki takie jak wysiłek fizyczny, zimne powietrze czy stres. Zawałowi mogą towarzyszyć duszność, bladość, poty, kołatanie serca lub przyspieszenie bicia tego narządu. Zdarza się jednak, że zawałowi nie towarzyszą charakterystyczne objawy. Czasem dopiero po długim czasie od ataku serca, na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych diagnozuje się jego wystąpienie.

Mniej typowymi objawami zawału serca są duszności. Symptomy te mogą być bardzo silne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie czy lekki ucisk w klatce piersiowej. Jeśli więc wejście na 2. piętro bez zadyszki wydaje nam się niemożliwe, należy niezwłocznie umówić się na wizytę kardiologiczną.

Jak podaje portal ktomalek.pl, zawałowi mięśnia sercowego często towarzyszy tachykardia, objawiająca się nagłym wzrostem częstości akcji serca lub innymi zaburzeniami, w tym uczuciem kołatania. Tętno może zarówno znacząco się obniżyć, jak i mocno przyspieszyć.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Policja nie zamierza odpuszczać. Posypią się mandaty, nawet po 1000 złotych

Zdarza się, że pacjenci podczas ataku serca skarżą się na niestrawność, zgagę, ból brzucha, a nawet wymioty. Objawem zawału serca mogą być również zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. O niewłaściwej pracy serca może także świadczyć długotrwały kaszel lub zimne poty. Drętwienie kończyn także może wskazywać na problemy z sercem. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, w efekcie czego do kończyn dociera zbyt mała ilość krwi.

Należy pamiętać, że nawet przy subtelnych objawach skutki zawału serca mogą okazać się śmiertelne. Niewinne symptomy są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ w ich przypadku pomoc medyczna nie przychodzi zazwyczaj na czas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Ceny nad polskim morzem są żartem. Tak wysokie, że zwalają z nóg, a Polki i Polacy mają ochotę wyjechać za granicę bo jest taniej
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł