Zawał serca co roku zabija coraz więcej pacjentów. Warto znać jego objawy
unsplash.com/ jesse orrico
Autor - 23 Lipca 2020

Pierwsze objawy zawału serca. Nie wolno ich lekceważyć

Zawał serca jest najgroźniejszą postacią postępującej choroby niedokrwiennej serca. Jest to ostry zespół wieńcowy, spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice. Warto wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy zawału.

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca. Zapada na nią około 100 tysięcy osób rocznie. Objawy zawału serca nie zawsze są charakterystyczne, jednak najczęstszym z nich jest dotkliwy ból w okolicach mostka.

W przypadku zawału każda minuta może decydować o przeżyciu. Od szybkości działania zależy nie tylko przeżycie, ale także konsekwencje uszkodzenia różnych narządów i związane z nimi powikłania. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy towarzyszą zawałowi serca.

Masz problem z opuchniętymi kostkami? Może być to objaw groźnej chorobyMasz problem z opuchniętymi kostkami? Może być to objaw groźnej chorobyCzytaj dalej

Zawał serca co roku zabija coraz więcej pacjentów. Warto znać jego objawy

Zawał serca najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat i jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce. W naszym kraju umiera z tego powodu prawie co druga osoba. Do 55 roku zdarza się łącznie 15 proc. wszystkich zawałów. Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego typowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub bliskiej osobie.

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Wywołują go czynniki takie jak wysiłek fizyczny, zimne powietrze czy stres. Zawałowi mogą towarzyszyć duszność, bladość, poty, kołatanie serca lub przyspieszenie bicia tego narządu. Zdarza się jednak, że zawałowi nie towarzyszą charakterystyczne objawy. Czasem dopiero po długim czasie od ataku serca, na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych diagnozuje się jego wystąpienie.

Mniej typowymi objawami zawału serca są duszności. Symptomy te mogą być bardzo silne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie czy lekki ucisk w klatce piersiowej. Jeśli więc wejście na 2. piętro bez zadyszki wydaje nam się niemożliwe, należy niezwłocznie umówić się na wizytę kardiologiczną.

Jak podaje portal ktomalek.pl, zawałowi mięśnia sercowego często towarzyszy tachykardia, objawiająca się nagłym wzrostem częstości akcji serca lub innymi zaburzeniami, w tym uczuciem kołatania. Tętno może zarówno znacząco się obniżyć, jak i mocno przyspieszyć.

Dzisiaj grzeje: 1. Zjadła w restauracji Gessler, zobaczyła rachunek i nie wytrzymała. Poczuła się oszukana, już nigdy u niej nie zje
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Będzie ogromna zmiana w zapisach do lekarza na NFZ. Rejestracja do specjalistów ma wyglądać zupełnie inaczej

Zdarza się, że pacjenci podczas ataku serca skarżą się na niestrawność, zgagę, ból brzucha, a nawet wymioty. Objawem zawału serca mogą być również zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. O niewłaściwej pracy serca może także świadczyć długotrwały kaszel lub zimne poty. Drętwienie kończyn także może wskazywać na problemy z sercem. Dolegliwość ta pojawia się w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, w efekcie czego do kończyn dociera zbyt mała ilość krwi.

Należy pamiętać, że nawet przy subtelnych objawach skutki zawału serca mogą okazać się śmiertelne. Niewinne symptomy są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ w ich przypadku pomoc medyczna nie przychodzi zazwyczaj na czas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  3. Wielka wpadka w TVP na wizji - dlaczego znów się zdarzyło? Nagle znikąd pojawił się dziwny głos, widzowie myśleli, że żartują, ale wydarzyło się naprawdę;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł