Nieoczywisty objaw zawału serca
unsplash.com/jesse orrico
Autor Barbara Bujar - 12 Lipca 2020

Nieoczywisty objaw zawału serca. Nie wolno go lekceważyć

Zawał serca jest bardzo poważny i często prowadzi do śmierci pacjenta. Najlepiej jest dbać o siebie i nie doprowadzać do ryzyka jego powstania. Jeśli jednak nie przyniesie to efektu, warto znać pierwsze symptomy tej dolegliwości, aby szybko ją rozpoznać i udać się do lekarza. Objawów zawału jest wiele, a jeden z nich nie jest wcale taki oczywisty.

Jak podaje WP abc Zdrowie, choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią 46 procent wszystkich zgonów w naszym kraju. Jest to ogromna część, dlatego bardzo ważne jest to, aby dbać o swoje zdrowie i regularnie je kontrolować. Wykonywanie badań profilaktycznych nikomu się zaszkodzi, a może okazać się pomocne. Dodatkowo warto pamiętać o aktywności fizycznej, prawidłowej diecie i ograniczeniu nałogów, a w szczególności alkoholu i papierosów. Przy takim trybie życia schorzenia serca stanowią dużo mniejsze zagrożenie. Zawał serca może pojawić się jednak niespodziewanie. Wtedy warto znać jego wszystkie podstawowe objawy.

17-miesięczne dziecko zaatakowane przez psa. Nie udało się go uratować17-miesięczne dziecko zaatakowane przez psa. Nie udało się go uratowaćCzytaj dalej

Zawał serca objawia się na różne sposoby. O jednym z nich nie wszyscy wiedzą

Zawał serca, czyli inaczej martwica mięśnia sercowego, pojawia się w momencie, gdy tętnice wieńcowe zostają zamknięte i uniemożliwiają dopływ krwi do komórek serca. Wtedy rozpoczyna się proces ich obumierania, a to stanowi już dla organizmu poważne zagrożenie. Atak rozpoczyna się zazwyczaj 15-30 minut później, a pacjent odczuwa bezpośrednio przed nim różne dolegliwości. Wiedza na ich temat może okazać się wtedy bardzo pomocna. Pozwoli ona na szybkie zdiagnozowanie problemu i skłoni do wezwania pomocy medycznej.

Mając świadomość, jak bardzo niebezpieczny jest dla człowieka zawał serca, należy dokładnie zapoznać się z jego objawami. W razie wystąpienia ataku, szybka reakcja może wpłynąć na uratowanie zdrowia, a nawet życia człowieka. Symptomy ostrzegające o tym problemie zdrowotnym najczęściej są kojarzone z bólem w okolicach klatki piersiowej. Jest to oczywiście słuszna myśl. Oprócz tego zawałowi towarzyszą jednak różne inne dolegliwości. Jedna z nich jest nietypowa, chociaż jej występowanie potwierdzają naukowcy amerykańscy.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Osoba z podejrzeniem zawału serca może odczuwać zimne poty. Ten nieoczywisty objaw najczęściej pojawia się w okolicach ramienia, szyi, szczęki lub klatki piersiowej, a pacjent doświadcza go w momencie spoczynku. Taki sposób pocenia się stanowi ważny sygnał ostrzegawczy, który powinien stać się powodem do wezwania karetki pogotowia. O jego występowaniu informowali między innymi badacze z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł