zawał serca nie jest jedyną przyczyną bólu tego narządu
unsplash_Ben White
Autor - 19 Lutego 2020

Ból w klatce piersiowej i duszność nie zawsze muszą oznaczać zawał. Podobne objawy daje też zupełnie inna choroba

Zawał serca objawia się bólem analogicznym do tego, jaki towarzyszy stabilnej chorobie wieńcowej. Ze stanem tym może być mylona inna dolegliwość wywołująca ból, a mianowicie nerwica serca, która objawia się zaburzeniami w rytmie serca, dusznościami i bólem w okolicach klatki piersiowej.

Zawał serca najczęściej objawia się w postaci silnego bólu, duszności, osłabienia, zawrotów głowy, kołatania serca, bólu brzucha i niepokoju. Wiele z tych objawów towarzyszy również innej przypadłości, jaką jest nerwica serca.

Jest to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca, duszności oraz bóli w okolicach klatki piersiowej. Ze względu na to, że choroba daje objawy podobne do arytmii czy nadciśnienia tętniczego, w celu jej dokładnej diagnozy konieczne są badania wykluczające podłoże somatyczne.

Objawy tętniaka mózgu. Każdy powinien je znaćObjawy tętniaka mózgu. Każdy powinien je znaćCzytaj dalej


Zawał serca to stan, z którym często mylona jest nerwica serca. Warto poznać jej objawy i sposoby leczenia


Jak podaje poradnikzdrowie.pl, nerwica serca należy do zaburzeń lękowych objawiających się pod postacią dolegliwości ze strony układu nerwowego i układu krążenia. Objawom somatycznym towarzyszą z reguły symptomy o podłożu psychicznym, takie jak silny niepokój i lęk połączony z obawą o własne życie. W skrajnych przypadkach chory może myśleć, że właśnie przeżywa zawał lub umiera. Chorzy zazwyczaj pierwsze kroki kierują do lekarza rodzinnego. To jednak często skutkuje brakiem diagnozy, gdyż badania nic nie wykazują. W takim przypadku najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów jest nerwica serca o podłożu psychosomatycznym.


Nerwicę serca łatwo pomylić z chorobą kardiologiczną. Towarzyszące jej objawy mogą przypominać zaburzenia w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Do najczęstszych należą ból i dyskomfort w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszności. Oprócz tego pacjent odczuwa silny niepokój psychiczny i ruchowy, drży, poci się, może na zmianę czerwienić się i blednąć. Podczas ataku ma podwyższone ciśnienie, zawroty głowy i może wydawać mu się, że zaraz zemdleje. Wymienione objawy mogą występować w sytuacjach stresowych, ale także pojawiać się zupełnie niespodziewanie, podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności.


Bezpośrednie przyczyny nerwicy serca związane są z nadwrażliwością mięśnia sercowego na bodźce nerwowe, takie jak stres czy lęk. Kiedy stresu jest zbyt dużo, a organizm nie znajduje dla niego ujścia, na przykład poprzez sport czy relaks, system nerwowy jest przeciążony. To on bowiem reguluje pracę serca poprzez produkcję odpowiednich hormonów i wysyłanie impulsów nerwowych. Jeśli mięsień sercowy zbyt często pobudzany jest na skutek produkcji hormonów stresu, z czasem staje się nadwrażliwy i nawet najmniejszy bodziec zaburza jego pracę.


Pośrednie przyczyny nerwicy serca wynikają więc z nadmiaru stresu w ciągu dnia. Nerwica serca może być też skutkiem pojedynczego, traumatycznego wydarzenia, które wywołały u pacjenta silny wstrząs psychiczny. Diagnozę należy zacząć od przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych oraz EKG. Czasami za objawy takie jak nierówne bicie serca czy drżenie mięśni może odpowiadać niedobór elektrolitów, które powinna wykazać morfologia. Z kolei EKG jest najważniejszym narzędziem służącym wykryciu ewentualnej choroby kardiologicznej. Jeśli badania zlecone przez lekarza rodzinnego nie wykazują nieprawidłowości, należy udać się do psychiatry, który ostatecznie ustali, czy za dolegliwości psychosomatyczne odpowiedzialna jest nerwica.

Dzisiaj grzeje: 1. Małgorzata Kożuchowska prosi o pomoc. Dla małego Frania liczy się każda sekunda

2. Wyciekły powalające zdjęcia, Marta Kaczyńska już się nie wymiga. Widok odbiera mowę


Leczenie nerwicy opiera się przede wszystkim na zmianie codziennych nawyków. Wskazane jest ograniczenie do minimum sytuacji stresowych, a jeśli nie jest to możliwe, znalezienie sposobu, w jaki organizm sam mógłby regulować poziom napięcia. Ważna w tym przypadku jest regularna aktywność fizyczna, która pomaga w odreagowaniu stresu, przy czym na początku powinna być prowadzona w bardzo umiarkowanym tempie. Bardzo dobre efekty w łagodzeniu napięcia dają treningi uspokajające, które łączą w sobie ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Warto także pamiętać o spaniu co najmniej 7 godzin dziennie, wstawaniu i kładzeniu się spać o stałych porach, oraz o ograniczeniu używek. Lekarz może przepisać choremu leki uspokajające lub antydepresyjne, jednak warto mieć na uwadze, że przyjmowanie ich nie wystarczy, by wyleczyć przyczynę choroby. Możliwe, że niezbędna będzie psychoterapia, która pomoże pacjentowi zmienić podejście do przeżywanych przez niego dolegliwości oraz zrozumieć ich źródło tkwiące głęboko w psychice.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiwi jest najzdrowszym owocem świata. Zjesz 1 dziennie i zauważysz 9 piorunujących zmian w organizmie
  2. Córka Beaty Ścibakówny i Jana Englerta usłyszała diagnozę od lekarzy. 19-latka: „Wykryto u mnie guzki”
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Następny artykuł