Zawał serca nie zawsze wywołuje ból w klatce piersiowej
unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor - 22 Czerwca 2020

Ciche objawy zawału serca. Wiele osób je bagatelizuje

Zawał serca najczęściej objawia się w postaci silnego bólu, duszności, osłabienia, zawrotów głowy, kołatania serca, bólu brzucha i niepokoju. Jest on konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca, na którą zapada około 100 tysięcy osób rocznie. Warto pamiętać, iż nie każdy problem z sercem daje wyraźne znaki ostrzegawcze.

Zawał serca najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat. Jest to ostry zespół wieńcowy, spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Choć znamy wiele objawów zawału serca, często nie zdajemy sobie sprawy, że atak serca nie zawsze musi boleć.

Zawał serca wiąże się niekiedy z wrażeniem ucisku lub duszności. Jeśli dyskomfort w klatce piersiowej trwa dłużej niż zwykle, a ból czy ukłucie pojawiają się, nawet w trakcie odpoczynku, może to być objaw zawału serca. Gdy dolegliwość trwa kilka minut, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie, gdyż może ona zagrażać życiu.

Poślubił ponad 70 kobiet. Jedna z nich wyznała koszmarną prawdęPoślubił ponad 70 kobiet. Jedna z nich wyznała koszmarną prawdęCzytaj dalej

Zawał serca nie zawsze wywołuje ból w klatce piersiowej

W przypadku zawału każda minuta może decydować o przeżyciu. Od szybkości działania zależy nie tylko przeżycie, ale także konsekwencje uszkodzenia różnych narządów i związane z nimi powikłania.

Jak podaje portal medonet.pl, zdarza się, że pacjenci podczas ataku serca skarżą się na niestrawność, zgagę, ból brzucha, a nawet wymioty. Objawem cichego zawału serca mogą być również zawroty głowy. Gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie.

Mniej typowymi objawami zawału serca są ponadto przyspieszony oddech, duszność, zimne poty, zawroty głowy i nudności. Symptomy te mogą być bardzo silne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie, lekki ucisk w klatce piersiowej, lekkie oszołomienie czy bóle brzucha. Jeśli zatem wejście na 2. piętro bez zadyszki wydaje nam się niemożliwe, należy niezwłocznie umówić się na wizytę kardiologiczną.

Długotrwały kaszel w większości przypadków świadczy o niedoleczonej chorobie lub alergii, jednak jeśli dolegliwości tej towarzyszy nadciśnienie czy długotrwały stres, może ona świadczyć o niewłaściwej pracy serca.

Z kolei pojawienie się zimnych potów jest niebezpiecznym objawem z tego względu, iż większość z nas najczęściej go bagatelizuje. Zimne poty rzadko przypisywane są problemom z sercem, niemniej jednak w towarzystwie osłabienia, czy mdłości, mogą zwiastować rychły atak serca. Badania przeprowadzone w 2013 r. dowiodły, że wśród 1015 pacjentów, którzy doświadczyli cichego ataku serca, aż 47 proc. mężczyzn doświadczyło zimnych potów.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Biedronka oddaje za kupione towary. Pół ceny do twojej kieszeni, warunki łatwo spełnić może każdy

O nieprawidłowej pracy serca może również świadczyć drętwienie kończyn. Pojawia się ono w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego do kończyn dociera zbyt mała ilość krwi.

Należy pamiętać, że nawet przy subtelnych objawach skutki zawału serca mogą okazać się śmiertelne. Niewinne symptomy są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ w ich przypadku pomoc medyczna nie przychodzi zazwyczaj na czas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła nagłą i niespodziewaną decyzję. Bardzo niebezpieczna bakteria w popularnym produkcie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Bardzo złe informacje w sprawie Turnieju Czterech Skoczni. Polacy będą musieli poradzić sobie bez kibiców

Następny artykuł