zawał_serca_kobieta
fot. publicdomainpictures.net
Autor Damian Witoń - 23 Marca 2020

Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć

Zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia . W przypadku wystąpienia jego objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ich rozpoznanie nie jest jednak łatwe, szczególnie w przypadku kobiet, u których symptomy mogą być nietypowe.

Zawał serca, czyli niedokrwienie tego narządu mogące prowadzić do jego martwicy jest ogromnym zagrożeniem dla życia człowieka. Chociaż oczywiście nie każdy zawał kończy się śmiercią, to jednak gdy występują u nas jego objawy, powinniśmy niezwłocznie skorzystać z opieki medycznej. Jak się jednak okazuje rozpoznanie objawów niedokrwienia nie jest takie łatwe, szczególnie u kobiet, u których mogą być one nietypowe.

Ponad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośniePonad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośnieCzytaj dalej

Zawał serca u kobiet może objawiać się nietypowo

Większość osób zapytana o symptomy niedokrwienia mięśnia sercowego, wskaże zapewne na ból w klatce piersiowej. Chociaż rzeczywiście może on wystąpić podczas zawału, to nie jest jego nieodłącznym elementem, a przynajmniej nie u kobiet. Panie często zamiast powyższego objawu uskarżają się na mocno odczuwalną zadyszkę, ucisk lub ból w górnej części brzucha, zawroty głowy, oszołomienie, skrajne zmęczenie i nadciśnienie. Mogą u nich wystąpić także omdlenia.

Jak informuje portal zdrowie.wprost.pl, skrócony oddech jest często pierwszą oznaką ataku serca. Zdarza się jednak, że myli się go z atakiem paniki, ponieważ często towarzyszy jej pocenie się oraz intensywny niepokój, a więc objawy charakterystyczne również dla zawału.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo już, kim była zmarła zakażona 37-latka. Miała styczność z wieloma dziećmi, niepokojące doniesienia

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

W przypadku zauważenia któregokolwiek z niepokojących symptomów, które mogły wskazywać na niedokrwienie serca, absolutnie nie należy zwlekać z wezwaniem pomocy. Niektórzy łudzą się, że problem przejdzie sam, jeżeli usiądą spokojnie i poczekają kilka chwil. Te jednak mogą okazać się bezcenne, ponieważ czas reakcji przy zawale może decydować o życiu lub śmierci. Według badań szwajcarskich naukowców kobiety przeważnie trafiają później do niż mężczyźni. Średni czas u pań jest dłuższy średnio o 37 minut. Powodem takiego stanu rzeczy są właśnie niespecyficzne objawy jakie mogą występować u nich podczas zawału. Niestety przekłada się to również na wskaźnik przeżywalności choroby, który jest wyraźnie wyższy u mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakiego koloru banana wybierzesz? Wybór zdradzi o tobie wiele
  2. Wszyscy Polacy dostaną dziś tego samego SMS-a. Znamy jego treść
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Następny artykuł