Zawał serca: jak się przed nim chronić
fot. maxpixel.net
Autor Karol Zaborowski - 24 Września 2019

Zawał serca, unikniesz go dzięki tym sposobom

Zawał serca kojarzy nam się raczej z osobami starszymi, które z racji swojego wieku, często miewają też inne problemy kardiologiczne. Jednak pojawia się on u coraz młodszych osób i niekiedy zdarza się nawet, że osoba, która nawet nie ma 30 lat ma za sobą już przynajmniej jeden zawał serca.

Zawał serca to nic innego jak uszkodzenie tego mięśnia poprzez niedotlenienie. Dochodzi do tego na skutek zatkania lub zmniejszenia przepływu w naczyniach wieńcowych, które odpowiadają za ukrwienie tego organu. Najczęstszą przyczyną wywołującą zawał serca jest miażdżyca, która stopniowo zamyka nasze tętnice i dodatkowo uszkadza ich ścianki, co również jest dla nas niezmiernie niebezpieczne. Innym jest zator utworzony przez skrzeplinę, która blokuje się w świetle naczynia i ze względu na swoją wielkość nie może przedostać się dalej, jednak to tego typu sytuacji dochodzi znacznie rzadziej.

Zawał serca, sposoby zapobiegania

Kluczowe w profilaktyce zawału serca jest odpowiedni tryb życia i tyczy się to zarówno aktywności fizycznej, jak i pilnowania zbilansowanej diety, a także prawidłowej masy naszego ciała. Dla niektórych osób może to brzmieć jak wyświechtany slogan, który pojawia się niemalże wszędzie, ale prawda jest taka, że to jak dbamy o nasz organizm, ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie. Poprzez nadwagę i nieodpowiednie odżywianie się rośnie poziom lipidów, czyli tłuszczów w naszym ciele, a to właśnie one wchodzą w skład blaszki miażdżycowej, która wraz z rozwojem choroby rośnie do momentu, kiedy któraś z tętnic przestanie spełniać swoje zadanie.

Z tego też względu powinniśmy przykładać już od najmłodszych lat uwagę do tego, czy aby na pewno nasz tryb życia jest odpowiedni. Specjaliści już od wielu lat alarmują, że coraz powszechniejsze stają się właśnie między innymi problemy kardiologiczne u osób młodszych, gdzie dawniej były one wywoływane innymi chorobami, a także wadami wrodzonymi. Ważne jest również ograniczenie, a wręcz pozbycia się z naszego życia takich używek jak papierosy, a także dbanie o odpowiednią ilość snu. Dodatkowo należy regularnie się badać, szczególnie jeżeli w naszej rodzinie również występowały problemy kardiologiczne. Dzięki temu lekarz może dostrzec początek problemu i w takiej sytuacji może nawet nie będziemy potrzebowali pomocy ze strony kardiologa. Jednak jeżeli już doszło u nas do zawału lub innych chorób związanych z sercem, to powinniśmy być z nim w stałym kontakcie.

Następny artykuł