Zawał serca może dawać różne objawy w przypadku mężczyzn i kobiet
unsplash.com/ Sharon McCutcheon
Autor - 25 Maja 2020

Objawy zawału u kobiet bywają inne niż u mężczyzn. Nie wolno ich bagatelizować

Zawał serca jest najgroźniejszą postacią postępującej choroby niedokrwiennej serca. Jest to ostry zespół wieńcowy, spowodowany nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Okazuje się, że choć znamy wiele objawów zawału serca, dotyczą one głównie mężczyzn. Te, które pojawiają się u kobiet, są mniej oczywiste.

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca. Zapada na nią około 100 tysięcy osób rocznie. Objawy zawału nie zawsze są charakterystyczne, jednak najczęstszym z nich jest dotkliwy ból w okolicach mostka.

Atak serca najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat. Niestety często zapominamy, że problem ten pojawia się także u kobiet. Okazuje się, że w ich przypadku zawał serca daje trochę inne objawy.

Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Zapowiedział koniec obostrzeniaŁukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Zapowiedział koniec obostrzeniaCzytaj dalej

Zawał serca może dawać różne objawy w przypadku mężczyzn i kobiet

Choroby serca to jedna z głównych przyczyn śmierci w Polsce. W naszym kraju umiera z tego powodu prawie co druga osoba. Do 55 roku zdarza się łącznie 15 proc. wszystkich zawałów. Warto także wiedzieć, że ponad 30 proc. zawałów u kobiet zdarza się przed 55 rokiem życia, często jeszcze przed czterdziestką. Ponadto w przypadku pań atak serca objawia się inaczej niż w przypadku mężczyzn.

Co ciekawe, najczęstszą przyczyną śmierci kobiet nie są wszystkie łącznie rodzaje raka, ale choroby układu krążenia. Jak podaje portal webniusy.pl, ponad 51% wszystkich zgonów wśród kobiet zostało spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego.

W przypadku zawału każda minuta może decydować o przeżyciu. Od szybkości działania zależy nie tylko przeżycie, ale także konsekwencje uszkodzenia różnych narządów i związane z nimi powikłania.

Najnowsze badanie opublikowane w European Heart Journal: Acute Cardiovascular Care ujawnia nieco więcej na temat zawału serca. Po przeanalizowaniu 4000 przypadków odkryto, że kobiety decydują się średnio aż o 37 minut później wezwać pomoc niż mężczyźni. Udowodniono zatem, że panie mają mniejszą świadomość tego, że właśnie przechodzą zawał.

– Zawał dotyka mniejszej ilości kobiet niż mężczyzn, stąd mają one mniejszą skłonność przypisywania objawów do stanu wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej – wyjaśnia Matthias Meyer, autor badania.

Choroby serca niesłusznie kojarzą się z typowo męską przypadłością. Tak naprawdę stosunkowo niewiele mniej kobiet doświadcza stanów zawałowych. Konieczne jest zatem, by panie nauczyły się rozpoznawać objawy ataku serca.

Kobiety, podobnie jak mężczyźni doświadczają bólu, jednak u nich umiejscowiony jest on nieco inaczej. Jak podaje portal webniusy.com, oprócz lub zamiast bólu w klatce piersiowej kobiety często doświadczają bólu pleców, barków i brzucha. Mogą one również odczuwać silny ból ramion z uczuciem odrętwienia, a także szyi i szczęki.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski ostrzega. Według ministra może się pojawić druga epidemia

2. Wprowadzono nowe mandaty. Fatalne wieści dla kierowców, 3/4 z nich może teraz dostać karę

Objawami mniej typowymi są z kolei przyspieszony oddech, duszność, zimne poty, zawroty głowy i nudności. Symptomy te mogą być bardzo silne, jednak czasem wydają się niewinne. Może to być zwyczajna zadyszka, zmęczenie, lekki ucisk w klatce piersiowej, lekkie oszołomienie, bóle brzucha i nadciśnienie górne.

Należy pamiętać, że nawet przy subtelnych objawach skutki zawału serca mogą okazać się śmiertelne. Niewinne symptomy są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ w ich przypadku pomoc medyczna nie przychodzi zazwyczaj na czas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzycyfrowe ceny czereśni sięgnęły absurdu. Klienci są wściekli
  2. Katarzyna Dowbor padła ofiarą oszustów. Gwiazda została wykorzystana w przykry sposób
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Resort Sprawiedliwości planuje kolejną, dotkliwą karę. Możesz stracić nawet 3 tys. zł

Następny artykuł