Zawał serca: badania i objawy
fot. pixabay.com/kropekk_pl
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Objawy i diagnoza zawału serca

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w naszym kraju i coraz częściej dotyka on również osoby młodsze. Z tego też powodu dobrze wiedzieć, jakie są jego objawy oraz dzięki jakim badaniom, może zostać wykryty.

Zawał serca występuje na skutek uszkodzenia mięśnia sercowego, którego przyczyną jest niedotlenienie tkankę. Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca, która rozwijać się potrafi przez długie lata. Sam zawał wiąże się z wieloma objawami, jednak najczęstszym i bardzo charakterystycznym, jest silny, duszący wręcz ból za mostkiem. Często promieniuje on do żuchwy, a także lewej ręki, a dokładniej do dwóch ostatnich palców. Może również pojawić się ich drętwienie. Oczywiście to nie koniec objawów, jakie daje zawał.

Objawy, jakie daje zawał serca, a także jego diagnostyka

Kolejnymi objawami zawału serca jest duszność, zawroty głowy, ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami, a także lęk przed zbliżającą się śmiercią, zasłabnięcie i utrata przytomności.

Podstawowym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu zawału serca, jest EKG, w którym mogą pojawić się bardzo charakterystyczne zmiany, które dodatkowo mówią nam, która dokładnie ściana serca została uszkodzona.

Jednak EKG, daje wyraźne wyniki jedynie w przypadku bardzo świeżego zawału serca. Na szczęście diagnozę można postawić jeszcze ze względu na wyniki badania krwi, które robi się pod kątem wykrycia markerów zawałowych. Wyniki tych badań oraz objawy charakterystyczne dla zawału dają lekarzowi pełen podgląd na stan pacjenta i pozwalają podjąć decyzję o jego leczeniu.

Następny artykuł