zawał serca: objawy
Autor Aneta Młodawska - 29 Stycznia 2020

Zawał serca co roku zabija coraz więcej osób. Warto znać jego objawy

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca. Zapada na nią około 100 tysięcy osób rocznie. Objawy zawału serca nie zawsze są charakterystyczne, jednak najczęstszym z nich jest dotkliwy ból w okolicach mostka. Najczęściej dotyka on mężczyzn w wieku 60-75 lat.

Zawał serca jest najgroźniejszą postacią postępującej choroby niedokrwiennej serca. Jak podaje portal kobieta.onet.pl, jest to ostry zespół wieńcowy, spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Są one naczyniami doprowadzającymi krew do mięśnia sercowego.

Z ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusaZ ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusaCzytaj dalej

Zawał serca często jest konsekwencją nieprawidłowego trybu życia. Można jednak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia

Przyczyną zawału jest zawsze niedokrwienie mięśnia sercowego. Zawał serca dzieli się na kilka typów, ze względu na stopień jego nasilenia. Są to ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST, gdy przepływ jest zmniejszony, ale zachowany, oraz ostry zespół wieńcowy z uniesieniem odcinka ST, gdy tętnica jest całkowicie zamknięta. Przyczyną zawału serca najczęściej jest miażdżyca, czyli zwężenie naczynia przez odkładający się między innymi cholesterol.

Gdy blaszki miażdżycowe ulegają pęknięciu, płytki krwi rozpoznają przerwanie naczynia i zaczynają przyłączać się w tym miejscu. Oprócz tego dochodzi do skurczu tętnicy. Te dwa czynniki powodują zamknięcie naczynia i wystąpienie niedokrwienia. Do najlepiej poznanych czynników tworzenia się i pękania blaszek miażdżycowych należą nadmiar "złego cholestrolu", palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta. Całe szczęście na wszystkie te czynniki mamy wpływ, poprzez wybór trybu życia. Do zawału rzadziej prowadzą skurcz tętnicy wieńcowej, zapalenie tętnicy wieńcowej, zator (fragment zakrzepu z innego miejsca płynący z prądem krwi), wady anatomiczne, bardzo nasilona niedokrwistość lub ciężkie wady zastawki aortalnej.

Objawy zawału serca mogą być zróżnicowane, ze względu na wielkość tętnicy wieńcowej i stopień jej zamknięcia. Zablokowania małej tętnicy możemy nawet nie odczuć, zamknięcie zaś dużej tętnicy może skończyć się nawet śmiercią. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Wywołują go czynniki takie jak wysiłek fizyczny, zimne powietrze czy stres. Zawałowi serca mogą towarzyszyć duszność, bladość, poty, kołatanie serca lub przyspieszenie bicia serca. Zdarza się jednak, że zawałowi serca nie towarzyszą charakterystyczne objawy. Czasem dopiero po długim czasie od ataku serca, na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych diagnozuje się jego wystąpienie.

Dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą uchronić nas przed zawałem serca

By uchronić się przed zawałem serca, warto zadbać o dietę. Obniżenie stężenia „złego” cholesterolu można uzyskać, unikając wielu niezdrowych potraw. Rozpoznania zawału dokonuje się na podstawie objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, EKG lub badania krwi. Rzadziej stosowanym badaniem jest echokardiografia, pozwalająca zdiagnozować ewentualne natychmiastowe powikłania zawału serca, takie jak wady zastawek, czy uszkodzenie ściany serca. Jeśli lekarz stwierdzi ostry zespół wieńcowy w EKG i/lub w badaniach biochemicznych przeprowadzana jest koronarografia, polegająca na podaniu środka kontrastującego do tętnic wieńcowych i uwidocznieniu ich poprzez prześwietlenie promieniami RTG klatki piersiowej.

Leczenie zawału rozpoczynane jest jeszcze przed przyjęciem chorego do szpitala. Gdy zespół pogotowia podejrzewa ostry zespół wieńcowy, podaje pacjentowi odpowiednie leki. Następny etap terapii odbywa się w szpitalu, gdzie zależnie od rodzaju zawału stosuje się różne metody leczenia. Niezależnie zaś od nich, zawsze stosuje się farmakoterapię. Gdy stan pacjenta ulega poprawie, przeprowadza się rehabilitację. Jest ona elementem terapii, która może być prowadzona przez około 2-3 miesiące. Gdy leczenie zostanie zakończone, należy pamiętać o regularnych ćwiczeniach, by utrzymać wydolność fizyczną. Najczęściej polecane rodzaje aktywności po zawale serca to marsz, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie bądź taniec. Zawał serca jest poważną chorobą często kończącą się śmiercią. Mimo coraz skuteczniejszych metod leczenia, atak serca dotyka coraz większej ilości osób. Warto zadbać o odpowiednią dietę i regularny wysiłek fizyczny, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo rozpadło się po 12 latach. Żona odkryła prawdę, gdy zobaczyła męża pod prysznicem
  2. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko

Następny artykuł