Objawy cichego zawału. Każdy powinien je znać

zawał serca
fot. https://pixabay.com/ Pexels
Autor Natalia Niewczas30.09.2020

Zawał serca nie zawsze wygląda tak, jak na filmach. Objawy zwiastujące cichy zawał należą do subtelnych, łatwo pomylić je z dolegliwościami dnia codziennego, na przykład zwykłym zmęczeniem. Tymczasem choroby układu krążenia każdego roku zabierają najwięcej ludzkich istnień.

Zawał serca to inaczej zawał mięśnia sercowego, potocznie bywa nazywany również “atakiem serca”. Jest martwicą mięśnia sercowego, która, wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, wywołuje jego niedokrwienie. Pacjenci najczęściej kojarzą zawał z upadkiem i rozpaczliwym chwytaniem własnej, bolącej piersi. Zawał często przychodzi jednak po cichu, a doświadczające go osoby mogą skarżyć się nawet na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nieoczekiwany skutek pandemii. Czym jest syndrom lwa w klatce?Nieoczekiwany skutek pandemii. Czym jest syndrom lwa w klatce?Czytaj dalej

Zawał serca to nie zawsze ból w klatce piersiowej

Jeden z symptomów cichego zawału serca stanowią problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego. Niektórzy pacjenci doświadczają nudności, bólu brzucha czy niestrawności. Warto zaznaczyć, że objawy układu pokarmowego statystycznie częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn.

Jak podaje portal medonet.pl, na cichy zawał może wskazywać także łatwe do zbagatelizowania uczucie zmęczenia. Równie niepokojące są nawracające zawroty głowy bądź zaburzenia równowagi.

Niepozornym objawem cichego zawału serca jest drętwienie kończyn, co świadczy o zaburzonym przepływie krwi w organizmie. Pacjenci powinni zwracać także uwagę na zimne poty, które często, w przypadku kobiet, przypisuje się dolegliwościom związanym z menopauzą.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilna decyzja GIS. Popularny produkt wycofany, nie jeść pod żądnym pozorem
2.Zabronią ci skosić swój własny trawnik, zrobić grilla, a nawet rozpalić kominek. Możesz jednak walczyć o odszkodowanie
3. Pięć szpitali odmówiło przyjęcia pacjenta. Gehenna 77-latka trwała dwa dni

Choć z zawałem serca łączy się powszechnie ból w klatce piersiowej, w jej obrębie może wystąpić również dyskomfort (duszność, ucisk). Objaw powinien niepokoić, szczególnie gdy dokucza pacjentowi nawet podczas odpoczynku.

Ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta wraz z wiekiem. Organizm dodatkowo obciąża cukrzyca, nadciśnienie, wysoki cholesterol oraz długotrwała ekspozycja na stres.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat: poważny komunikat władz na południu Polski "Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności"
  2. Nie do uwierzenia, odnaleziono szczeniaka urodzonego 18 tys. lat temu. Uwagę przykuwa jeden szczegół
  3. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje gwiazda kultowego horroru
  4. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
  5. Objawy bywają niezwykle mylące. Coraz więcej osób umiera na niewydolność serca
  6. Widok nadgryzionych frytek i hamburgerów poraża. McDonald's wcale nie przeprasza, wręcz przeciwnie

<>

Następny artykuł