EKG wskazywało na zawał serca. Pacjent zataił przed lekarzami jedną rzecz

Zawał serca - pacjent połknął baterię
pixabay.com/stux
Autor Barbara Bujar30.11.2020

Do szpitala we Włoszech trafił więzień, którego wynik EKG wskazywał na zawał serca. Pacjent nie miał jednak żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę. W trakcie diagnostyki okazało się, że wcześniej połknął baterię przewodzącą prąd. Lekarze musieli ją usunąć.

Analizując wynik EKG, włoscy lekarze byli pewni, że pacjent, który trafił pod ich opiekę, ma zawał serca. Nie pasowały im jednak jego objawy. 26-latek skarżył się bowiem na bóle żołądka. Nietypowy przypadek został opisany w Annals of Internal Medicine oraz przez WP abc Zdrowie.

Nowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieNowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieCzytaj dalej

EKG wskazywało na zawał serca. W żołądku pacjenta znajdowała się bateria AA

26-letni więzień osadzony w jednym z włoskich zakładów karnych trafił niedawno na szpitalną izbę przyjęć. Powodem wizyty były silne dolegliwości żołądka, które dokuczały mu coraz bardziej. Mężczyzna dwie godziny wcześniej połknął baterię AA. Tego jednak nie powiedział personelowi szpitala.

Lekarze rozpoczęli diagnostykę. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego doszli do wniosku, że w żołądku pacjenta znajduje się niewielkie ciało obce. Postanowili sprawdzić, czy przedmiot wpływa na pracę serca. Wobec tego wykonali 26-latkowi EKG.

Wyniki badania jednoznacznie wskazywały na zawał serca. Specjaliści nie mogli jednak w to uwierzyć, ponieważ pacjent nie zgłaszał żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę. Nie był on jednak pierwszym więźniem, który trafił pod ich opiekę. Lekarze znali już przypadki połknięcia baterii.

Kiedy okazało się, że w żołądku 26-latka rzeczywiście znajduje się bateria AA, lekarze zrozumieli wynik EKG. Jak tłumaczyli eksperci z Florencji, przedmiot jest źródłem energii elektrycznej i naśladuje w organizmie człowieka stan zawałowy. Wiedząc, że pacjent jest zdrowy, medycy postanowili usunąć przedmiot z jego żołądka.

Po zabiegu usunięcia baterii wyniki 26-letniego więźnia wróciły do normy. Zelżały także jego dolegliwości żołądkowe. Ból w części układu pokarmowego pojawił się wskutek połknięcia ciała obcego.

Jak stwierdzili lekarze, wpływ baterii na wynik EKG nie jest niczym zaskakującym. Przedmiot przewodzi bowiem prąd. Specjaliści byli jednak zdziwieni faktem, że wystarczyła tylko jedna bateria, by wywołać takie nieprawidłowości. Pacjenci, których spotykali wcześniej, mieli w żołądku po kilka sztuk.

- Mieliśmy takie przypadki wcześniej, jednak tamte osoby połknęły kilka baterii. Im więcej zakłóceń elektrycznych, tym bardziej wynik EKG może wskazywać zawał serca – przekazali lekarze cytowani przez WP abc Zdrowie.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Właściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątWłaściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątCzytaj dalej

Połykanie różnych przedmiotów to znany sposób więźniów na chwilowe opuszczanie zakładów karnych. Lekarze ostrzegają, że duża ilość baterii może powodować ryzyko powstania zawału serca. Częściej jednak doprowadza tylko do zaburzeń w wynikach EKG.

RMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaRMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł