Bezdomni są narażeni nie tylko na koronawirusa, ale także na dużo większy głód
pixabay_Wokandapix
Autor Aneta Młodawska - 17 Marca 2020

Ruszyła pilna zbiórka dla osób bezdomnych. W obliczu epidemii koronawirusa są bezradni

Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Choć Polacy stosują wszelkie możliwe środki, by zapobiec jej rozwojowi, ilość chorych wciąż wzrasta. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby starsze i zmagające się z chorobami przewlekłymi, jednak nie należy zapominać o ludziach bezdomnych.

Osoby, które nie mają własnego domu i środków do życia są nie tylko narażone na zakażenie, ale i głód. Obecnie wiele miejsc, w których bezdomni otrzymywali pomoc, pozostaje zamkniętych. Są to różnego rodzaju punkty gastronomiczne, które oferowały darmowe posiłki. W obliczu epidemii wielu pracowników, którzy dotychczas okazywali ogromne wsparcie osobom potrzebującym, zostają w domach, przez co bezdomni muszą radzić sobie sami. Puste ulice z pewnością nie są miejscem, gdzie można znaleźć wsparcie.

Proszenie o pomoc jest jeszcze trudniejsze niż do tej pory, ponieważ niemal każda osoba boi się zakażenia. Bezdomni nie mają gdzie schronić się przed wirusem, dlatego ludzie wolą nie narażać swojego zdrowia poprzez zbliżanie się do nich.


Bezdomni są narażeni nie tylko na koronawirusa, ale także na dużo większy głód


Na szczęście są osoby, które nie zapominają, że bezdomni w dalszym ciągu potrzebują ciepłych posiłków i wsparcia. Niedawno ruszyła akcja, która ma pomóc w zapewnieniu żywności najuboższym. Grupa mediowa Iberion oraz Klubokawiarnia Życie jest Fajne wspólnie zorganizowali akcję pomocy dla osób bezdomnych. Pracownicy firm zdają sobie sprawę z tragicznej sytuacji wywołanej przez wirus SARS-CoV-2. W związku z tym stworzono pilną zbiórkę pieniędzy na żywność dla bezdomnych na czas pandemii.

Klubokawiarnia Życie jest fajne, prowadzona jest od 2016 roku przez Fundację Ergo Sum. Firma zapewnia pracę 21 dorosłym osobom w spektrum autyzmu. Osoby zmagające się z tą przypadłością nierzadko spotykają się z dyskryminacją, szukając pracy. Klubokawiarnia Życie jest fajne to jedne z niewielu miejsc w Polsce, w którym osoby w spektrum autyzmu mogą znaleźć zatrudnienie. Pracownicy między innymi przygotowują posiłki dla osób bezdomnych. Niestety w związku z epidemią koronawirusa działalność klubokawiarni musiała zostać wstrzymana a osoby bezdomne, które mogły w tym miejscu liczyć na posiłek, znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji.

Osoby prowadzące Klubokawiarnie wraz z grupą mediową Iberion postanowili pomóc najuboższym i w tym celu zorganizowali zbiórkę na żywność dla osób, które głodują i w związku z osłabioną odpornością są w grupie ryzyka. Zbiórka, którą znaleźć można TUTAJ, zyskuje na popularności. Akcja udowadnia, że nie brakuje osób chętnych udzielić bezinteresownej pomocy.

— Organizacje, streetworkerzy, medycy zajmujący się na co dzień wspieraniem tych osób ze względów bezpieczeństwa - zawieszają swoją działalność. Nie jest to dziwne. Brak procedur, brak środków własnej ochrony... Miejsca udostępniania żywności znikają a istniejące jadłodajnie nie mają mocy przerobowych… Ale czy nie możemy w jakiś sposób pomóc - zaspokoić choć najważniejsze potrzeby - czyli zaspokoić głód tych osób? My jako organizacja niewiele możemy. Jako organizacja mamy tylko długi. Ale społeczeństwo polskie w tej chwili jest nieocenione. Staje na wysokości zadania! — czytamy na stronie zbiórki.

Z kolei grupa mediowa Iberion zapewnia wsparcie oraz promocję medialną zbiórki. Prezes zarządu Albert Wójcik zapowiada ponadto kolejne akcje związane z epidemią. Iberion powołał grupę na Facebooku Koronawirus w Warszawie. Pomagamy szpitalom i innym, której celem jest organizacja działań pomocowych oraz zrzeszanie osób chcących wesprzeć potrzebujących.

— Jako grupa mediowa nie zamierzamy jedynie informować o tym, co się dzieje. Chcemy wykorzystać nasze wielomilionowe zasięgi do czynienia dobra, pomocy tym, którzy obecnie najbardziej jej potrzebują. Uważamy, że Klubokawiarnia Życie jest Fajne wykonuje na co dzień świetną pracę, to wspaniali ludzie, dlatego z dumą współorganizujemy tą akcję. Jednocześnie, już po zakończeniu kryzysu koronawirusowego, zachęcamy wszystkich warszawiaków do odwiedzenia Klubokawiarni Życie jest Fajne, która jak się dowiedzieliśmy, ma problemy finansowe. To ważne miejsce pozwalające znaleźć pracę dorosłym ludziom w spektrum autyzmu, dlatego warto wesprzeć ich działalność — mówi prezes grupy mediowej Iberion.

Następny artykuł