zdrowie_brak_ruchu
pixabay_Skitterphoto
Autor Damian Witoń - 2 Lutego 2020

Brak ruchu jest gorszy dla zdrowia niż niektóre choroby. Specjaliści nie mają wątpliwości

Zdrowie jest dla większości ludzi fundamentalną wartością. Istnieje mnóstwo badań na temat tego, jak powinno się o nie dbać. Wyniki jednego z nich pokazują, że bez najmniejszych wątpliwości do zachowania dobrego stanu zdrowia niezbędny jest ruch fizyczny, którego brak gorszy jest nawet od niektórych chorób i nałogów.

Zdrowie jest bardzo często pierwszą pozycją na długiej liście życzeń, które składamy najbliższym podczas przeróżnych okazji. Chyba każdy z nas chciałby cieszyć się dobrą kondycją organizmu przez wiele lat. Są na szczęście sposoby, które pozwalają życzeniom stać się rzeczywistością. Jeden z nich zalecają szczególnie specjaliści, powołując się na wyniki swoich badań.

Karygodne zachowanie lekarzy. Pacjentki opowiedziały, co spotkało je u ginekologaKarygodne zachowanie lekarzy. Pacjentki opowiedziały, co spotkało je u ginekologaCzytaj dalej

Zdrowie i korzystny wpływ ruchu fizycznego na jego stan

Jeżeli zadamy przypadkowej osobie pytanie o to, co według niej wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, zapewne w pierwszej kolejności poda zły sposób odżywiania się czy posiadanie nałogów. Dzięki długofalowym badaniom naukowców z Cleveland wiemy, że jest coś, co szczególnie negatywnie odbija się na stanie naszego zdrowia. Tym czymś jest brak aktywności fizycznej.

Jak podaje portal f5.pl w 1991 roku zespół naukowców z Cleveland w USA zbadał stopień aktywności 122 tysięcy osób. Stanowi to naprawdę imponująca pod względem wielkości grupę badawczą i pozwala na uznanie wniosków wyciągniętych na podstawie jej obserwacji za wiarygodne. Po wykonaniu serii testów wytrzymałościowych i sprawnościowych specjaliści rejestrowali przez długi okres dane, dotyczące trybu życia tych osób oraz wskaźnik śmiertelności w grupie.

Wyniki badań przedstawione zostały w raporcie opublikowanym w czasopiśmie “JAMA Network Open”. Na ich podstawie można jednoznacznie stwierdzić, że wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia człowieka jest ogromny, a jej brak groźniejszy jest, chociażby od palenia papierosów.

– Słabe wyniki na bieżni lub w teście wysiłkowym dawały gorsze rokowanie, jeśli chodzi o długość życia, niż bycie nadciśnieniowcem, cukrzykiem lub palaczem. Nigdy wcześniej żadne badanie nie dało tak wyraźnych i tak obiektywnych wyników. Sprawność układu sercowo-oddechowego okazała się odwrotnie skorelowana ze śmiertelnością w perspektywie długofalowej. Nie zaobserwowaliśmy górnej granicy korzyści. Wysoka wydolność tlenowa była związana z większym stopniem przeżycia u badanych. Również tych starszych i z nadciśnieniem.- informuje dr Wael Jaber, który był współautorem badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka znana z TVP i TVP. O śmierci kobiety poinformowała córka
  2. Krępujące fakty z przeszłości, do których Holecka się nie przyzna. Dziennikarze zdradzają
  3. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Według niektórych jest najzdrowszym owocem na świecie. Wystarczy jeść raz dziennie
  5. Właściwości czystku. Zdecydowanie zbyt mało osób po niego sięga
  6. W sieci pojawiło się porażające zdjęcie Królikowskiego. Fani zamarli, byli przerażeni

Następny artykuł