Stale czujesz, że Ci zimno? Powodów może być kilka, niektóre wymagają pilnego działania

zdrowie: uczucie zimna
unsplash Giulia Bertelli
Autor Klaudia Gaicka04.12.2020

Wciąż odczuwane zimno może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Prezentujemy listę chorób i przypadłości, które mogą stać za tym objawem. Niektóre z nich wymagają konsultacji specjalistycznej.

Wiele objawów, które na pierwszy rzut oka nas nie niepokoją, może świadczyć o tym, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Eksperci z portalu Abczdrowie.pl wskazują niektóre z przyczyn, które mogą stać za ciągle odczuwanym chłodem.

Jeden błąd sprawia, że maseczka przestaje nas chronić. Łatwo go popełnić szczególnie zimą, eksperci ostrzegająJeden błąd sprawia, że maseczka przestaje nas chronić. Łatwo go popełnić szczególnie zimą, eksperci ostrzegająCzytaj dalej

Wciąż odczuwane zimno może wskazywać na problemy ze zdrowiem

Pierwszym z możliwych powodów jest niedowaga lub niskie BMI. Specjaliści wskazują, że osoby ze zbyt niską wagą mają mniej tkanki tłuszczowej, która ogrzewa organizm, izolując nasze wewnętrzne ciepło od otoczenia. W tym przypadku najlepiej będzie zdrowo przybrać na wadze.

Objaw ten może występować także w przypadku anemii i niedoborów żelaza lub witaminy B12. Najczęstsze objawy tego schorzenia to: uczucie zimna, osłabienie, senność, obniżenie koncentracji, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, bladość skóry.

Kolejnym przykładem choroby, która może wpłynąć na nasze odczuwanie chłodu, jest niedoczynność tarczycy. W przypadku tego schorzenia nasz metabolizm jest wyraźnie wolniejszy, przez co jest nam zimniej.

Oprócz tego do symptomów niedoczynności tarczycy należą: męczliwość, osłabienie, senność, zaburzenia gospodarki termicznej (zimno nawet w ciepłe dni), osłabienie siły mięśniowej, przybieranie na wadze, chrypka, problemy z pamięcią, skupieniem uwagi, obrzęk szyi, obniżenie nastroju i myśli depresyjne, zatrzymywanie wody w organizmie, pogrubienie rysów twarzy, łamliwe włosy, czy sucha skóra.

W przypadku kiedy chłodne są jedynie dłonie i stopy, a pozostałe części ciała ciepłe, winowajcą może być nieprawidłowe krążenie. Pomimo tego, że są to skrajne przypadki, warto wspomnieć, że osoby z chorobami serca często borykają się właśnie z tym problemem.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Lekarze apelują. Każda kobieta po 21 roku życia powinna wykonać jedno badanie, może uratować życieLekarze apelują. Każda kobieta po 21 roku życia powinna wykonać jedno badanie, może uratować życieCzytaj dalej

Inną, bardziej prozaiczną, przyczyną odczuwanego zimna może być niedostateczna ilość snu. W tym przypadku oprócz zimna zauważymy oczywiście także zmęczenie i wyraźny spadek aktywności.

Kolejną przyczyną, którą w lekkich przypadkach możemy szybko rozwiązać, jest odwodnienie. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, ponieważ niedobór tego cennego składnika przekłada się bezpośrednio na nasz stan zdrowia.

W przypadku, kiedy wciąż odczuwamy zimno, winowajcą może być także cukrzyca. Zdarza się, że wywołuje ona neuropatię, a ta z kolei bezpośrednio przekłada się na drętwienie i uczucie chłodu w palcach dłoni i stóp.

Ekspertka ostrzega przed poważnym problemem. Dostrzegła go w statystykach dotyczących koronawirusa w PolsceEkspertka ostrzega przed poważnym problemem. Dostrzegła go w statystykach dotyczących koronawirusa w PolsceCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł