Gdzie w naszym domu znajduje się najwięcej drobnoustrojów? W czasie sprzątania nie wolno o nich zapominać

zdrowie sprzątanie
unsplash.com/CDC
Autor Natalia Niewczas06.01.2021

By właściwie zadbać o zdrowie, podczas sprzątania nie należy zapominać o dokładnym wyczyszczeniu wanny, kratek wentylacyjnych czy pilota do telewizora. Wszystkie te elementy wyposażenia domu bądź mieszkania stanowią bowiem doskonałe siedlisko kurzu i patogenów. Nie należy odpuszczać sobie również kluczowego z punktu widzenia zdrowia (zwłaszcza w czasach pandemii) mycia rąk.

Potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje czają się w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Istnieją jednak pewne newralgiczne punkty, w których zbiera się ich zdecydowanie najwięcej. Dobrze znane domowe siedlisko bakterii to między innymi deska sedesowa. W łazience nie wolno omijać jednak również innych elementów wyposażenia.

W trosce o własne zdrowie warto dokładnie czyścić te miejsca

Łazienka to miejsce, gdzie codziennie wykonuje się podstawowe czynności związane z pielęgnacją zdrowia, takie jak dokładne mycie rąk. Tymczasem to właśnie w tym pomieszczeniu czai się mnóstwo zagrażających mu drobnoustrojów; umywalka czy wanna bądź prysznic to tylko niektóre z nich.

Jak podaje portal czystezdrowie.medonet.pl, dywaniki to jeden z najczęściej pomijanych przy sprzątaniu elementów wyposażenia łazienki. Tymczasem w wilgotnych matach panują doskonałe warunki umożliwiające rozwój patogenów powodujących grzybicę stóp, której towarzyszą uporczywe objawy takie jak swędzenie, łuszczenie lub pękanie skóry. By uniknąć przykrych dla zdrowia konsekwencji, łazienkowe dywaniki należy często prać i wymieniać.

Co równie istotne, podczas czyszczenia łazienki nie należy zapominać o dokładnym umyciu stojaka na szczoteczki oraz samego przyrządu do mycia zębów. Podczas spłukiwania wody w sedesie zarazki są rozpylane po pomieszczeniu nawet na odległość od 1,5 do 2 metrów - część z nich może sięgnąć zatem szczoteczki. W trosce o zdrowie najlepiej chować szczoteczkę w zamkniętej przestrzeni i często wymieniać.

Sąsiad Polski umieścił nasz kraj na czerwonej liście. Bardzo duże utrudnienia dla podróżnychSąsiad Polski umieścił nasz kraj na czerwonej liście. Bardzo duże utrudnienia dla podróżnychCzytaj dalej

Niebezpieczne z punktu widzenia zdrowia jest także wielokrotne używanie tych samych gąbek, co dotyczy zarówno tych wykorzystywanych do mycia ciała, jak i tych kuchennych, przeznaczonych do mycia naczyń. Wilgoć i ciepło obecne w obu pomieszczeniach zapewnia patogenom idealne warunki do rozwoju; myjąc się, jedynie roznosimy je po powierzchni ciała. Z tego powodu należy często je wymieniać.

W zaciszu domowej kuchni również czają się inne, dogodne dla mogących niszczyć zdrowie drobnoustrojów miejsca. Mowa między innymi o desce do krojenia, gdzie gromadzą się nawet bakterie fekalne, czego powodem jest krojenie surowego mięsa.

Równie istotne jest czyszczenie kratek wentylacyjnych. Nie tylko stanowią siedlisko kurzu, ale i stanowią element systemu zapewniającego właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co jest ważne w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców.

Salon, który kojarzy się głównie z wypoczynkiem, to kolejne z miejsc, gdzie lubią “zasiedlać się” potencjalnie szkodzące zdrowiu drobnoustroje. Szczególną uwagę warto zwrócić w tym przypadku na dokładne czyszczenie pilota do telewizora, po który wielu z nas sięga po ciężkim dniu pracy, tym samym przenosząc na kontroler zarazki z dłoni oraz dywan, będący siedliskiem roztoczy i bakterii, czemu sprzyjają spadające na niego resztki pokarmów.

Podstawą zachowania dobrego zdrowia i właściwej higieny, zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19, jest jednak dokładne i odpowiednio częste mycie rąk. Czynność należy wykonać także po sprzątaniu, by nie nanosić pozostałych na skórze bakterii na elementy wyposażenia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł