Biotyna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Bez niej pogarsza się stan skóry i wypadają nam włosy
unsplash.com/Online Marketing
Autor - 7 Czerwca 2020

Jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Mimo tego, wiele osób o niej zapomina

Zdrowie to stan, na który pracujemy całe życie. Nie ulega wątpliwości, że dla zdrowia kluczowe znaczenie mają witaminy. Jedną z najważniejszych jest biotyna, która odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Zdrowie można polepszyć poprzez wybór prawidłowego stylu życia, na który składa się przede wszystkim odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowie człowieka niebagatelny wpływ mają witaminy.

Szczególnie biotyna, która wyróżnia się na tle innych witamin z grupy B, może znacznie przyczynić się do poprawy naszego wyglądu i samopoczucia. Związek ten odgrywa bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, uczestniczy w tak istotnych procesach, jak tworzenie kwasów tłuszczowych czy produkcja glukozy, a także wspomaga pracę tarczycy.

Zachodnie media piszą o Łukaszu Szumowskim. Minister nie będzie zadowolony, gdy przeczytaZachodnie media piszą o Łukaszu Szumowskim. Minister nie będzie zadowolony, gdy przeczytaCzytaj dalej

Biotyna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Bez niej pogarsza się stan skóry i wypadają nam włosy

O braku biotyny, inaczej witaminy B7 może świadczyć wypadanie włosów lub ich siwienie, pogorszenie stanu zdrowia skóry bądź brak apetytu. Związek ten jest niezbędny do funkcjonowania organizmu, dlatego warto wiedzieć, gdzie można go znaleźć.

Biotyna należy do grupy witamin B. Związek ten powszechnie występuje w przyrodzie i wytwarzany jest m.in. przez bakterie, niektóre grzyby czy glony. Pozyskujemy ją głównie z pożywienia, ale jest też wytwarzana przez mikroflorę bakteryjną w jego przewodzie pokarmowym.

Biotynę znajdziemy m.in. w mięsie i podrobach, rybach, żółtkach jaj, niektórych serach, soi, drożdżach piwnych, mleku, warzywach, owocach, kaszach i niełuskanym ryżu. Pamiętajmy jednak, że pod wpływem obróbki cieplnej zmniejsza się ilość biotyny w pożywieniu.

Witamina B7 uczestniczy bardzo wielu reakcjach w organizmie. Związek ten uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych i białek, bierze udział w metabolizmie aminokwasów, węglowodanów i w syntezie kwasu askorbinowego, odgrywa istotną rolę w produkcji glukozy i co ważne, współdziała z witaminą K w syntezie protrombiny, czynnika odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi.

Biotyna wzmacnia ponadto układ immunologiczny, wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, zapewnia zdrowy stan skóry, zapobiega łysieniu i siwieniu, a także łagodzi bóle mięśniowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Przez 5 dni piła sok z selera. Efekty okazały się zaskakujące

2. Mandat z fotoradaru coraz częstszy, jednak niektórzy potrafią się od niego wymigać. Sposób nr 4 jest najprostszy

Biotyna powszechnie występuje w żywności. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, witamina ta może być też wytwarzana przez mikroflorę bakteryjną w przewodzie pokarmowym człowieka, tak więc jej niedobór występuje niezwykle rzadko.

Co ciekawe, nie zaobserwowano dotychczas niepożądanych objawów spożywania przez dłuższy czas większych dawek biotyny. Dotychczasowe badania wskazują, że obserwowany poziom spożycia biotyny nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe ognisko koronawirusa w Warszawie. Wśród chorych są dzieci. 63 osoby zakażone
  2. Dziś w kościołach odczytany zostanie list. Jego treść oburza nie tylko ateistów
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Jedna z największych gwiazd sportu kończy karierę. Tej decyzji nie spodziewał się nikt

Następny artykuł