Zdrowie: wpływ samotności
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 7 Grudnia 2019

Cichy zabójca, który jest bardziej szkodliwy niż otyłość. Dotyka zarówno młodszych, jak i starszych

Zdrowie jest niezwykle cenną wartością, o którą trzeba dbać. Jednak wiele osób zapomina, a nawet nie jest świadoma tego, że nie sama dieta i ćwiczenia fizyczne gwarantują nam dobrą kondycję organizmu.

Chcąc zadbać o zdrowie, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Odpowiednia dieta i ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia. Trzeba uzupełniać zarówno makro, jak i mikroelementy, a także witaminach i minerałach, bez których nasz organizm nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować.

Jednak istotna jest również nasza kondycja psychiczna, ponieważ ona również odpowiada za stan równowagi w naszym ciele. Nawet najlepiej wyćwiczone ciało może się pogrążyć, gdy psychika nie jest w odpowiednim stanie. Jak się okazuje, jednym z najgorszych cichych zabójców jest dla nas samotność.

Miód z cynamonem pomaga na wiele dolegliwości. Zdrowotna mikstura do przygotowania we własnym domuMiód z cynamonem pomaga na wiele dolegliwości. Zdrowotna mikstura do przygotowania we własnym domuCzytaj dalej

Jak samotność wpływa na zdrowie

Nadmierny kontakt z innymi ludźmi potrafi być męczący i każdy z nas potrzebuje czasami chwili tylko dla siebie. Nic w tym dziwnego, jednak to nie to samo co samotność. Badania pokazują, że samotność jest bardziej szkodliwa dla naszego organizmu niż otyłość, czy też picie alkoholu i brak ćwiczeń fizycznych.

Jej negatywne skutki porównywane są z intensywnym paleniem papierosów, a dotyka zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Jak podaje portal wysokieobcasy.pl, najbardziej samotne są osoby po 80. roku życia. Badania pokazują, że co 10. osoba w tym wieku nie jest odwiedzana przez nikogo, a aż 3 na 10 osób nie utrzymuje bliskich relacji w żadnym kręgu społecznym.

Wynika to między innymi z faktu, że wielu bliskich osób w takim wieku już odeszło, a choroby utrudniają życie społeczne. Mimo to problem samotności dotyka również osoby młodsze. Dane opublikowane przez Eurostat pokazuję, że wśród osób w wieku 18-24 zaledwie 32% twierdzi, że rzadko lub nigdy nie odczuwa samotności. Prawie taka sama ilość, bo 30% czuje się samotna często lub zawsze.

Ciężko uwierzyć, że w dobie dostępu do internetu i tak wielu możliwości nawiązania kontaktu z inną osobą, tak wiele ludzi czuje się samotna. Jednak nie możemy udawać, że tego problemu nie ma, a zwłaszcza, gdy ma tak duży wpływ na nasze zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  2. Barbara Brylska zmaga się z paraliżującym bólem. Aktorka cierpi na chorobę, która dotyka miliony osób
  3. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  4. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie

Następny artykuł