Czy głodówka może być dla nas dobra? Przedstawiamy niesamowite fakty naukowe

zdrowie dieta
unsplash.com/Toa Heftiba
Autor Natalia Niewczas09.01.2021

Okazyjny post może przysłużyć się zdrowiu człowieka. To za sprawą przejścia ciała w stan ketozy, podczas którego ludzki organizm wykorzystuje zasoby już zgromadzonego tłuszczu do pozyskiwania energii. By “głodówka” sprzyjała zdrowiu, przed jej rozpoczęciem warto skonsultować się jednak z lekarzem lub dietetykiem.

“Głodówka” to słowo, które nie przywodzi na myśl pozytywnych skojarzeń względem zdrowia. W istocie słowem “głodówka” można określić również czasowy, kontrolowany post, którego celem jest znaczne ograniczenie przyjmowanych kalorii. Jak się okazuje, podobne praktyki mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Okazyjny post może służyć zdrowiu pacjenta. Należy przeprowadzać go jednak z dużą rozwagą

O korzyściach dla zdrowia płynących ze stosowania postu mówił między innymi amerykański pisarz Mark Twain. Jego zalety ponoć doceniał także Platon, który pościł, by zachować sprawność umysłu.

Z materiału opublikowanego na kanale “Nie wiem, ale się dowiem!” w serwisie YouTube wynika, że obaj panowie mieli trochę racji, decydując się na okazyjny post. By zrozumieć, dlaczego może być on dobry dla zdrowia, należy zagłębić się uprzednio w samo funkcjonowanie wątroby człowieka.

Dzięki posiłkom, jakie dostarczamy ciału, do wątroby trafia energia. Jest przechowywana w organizmie pod postacią glikogenu. By wyczerpać powstałe w ten sposób zasoby energii, ciało potrzebuje ok. 12 godzin.

Wstrząsające nagranie ze szpitala trafiło do sieci. Brak jednej fundamentalnej rzeczy przyczynił się do śmierci 4 osóbWstrząsające nagranie ze szpitala trafiło do sieci. Brak jednej fundamentalnej rzeczy przyczynił się do śmierci 4 osóbCzytaj dalej

Przy 3 posiłkach dziennie ciało praktycznie zostaje pozbawione możliwości wyczerpania zapasu glikogenu. Sprawa ma się inaczej, gdy decydujemy się na aktywność fizyczną. Zapas glikogenu zostaje wówczas wyczerpany, a ciało przechodzi w stan ketozy.

Pozbawiony zapasów glikogenu organizm zaczyna produkować ciałka ketonowe (stan ketozy), a ciało zaczyna żywić się zmagazynowanym wcześniej tłuszczem. Wpływa to na wyszczuplenie sylwetki i wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ogólnego zdrowia; otyłość to bowiem jeden z najpoważniejszych czynników rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia chorób.

Jednodniowe, znaczące ograniczenie spożywanych kalorii, powtarzane od czasu do czasu, może zatem przynieść pozytywne korzyści dla zdrowia. Według doniesień portalu WP czasowy, kontrolowany post może dodatkowo odciążyć przewód pokarmowy.

Warto zaznaczyć, że post nie powinien pozbawiać organizmu płynów. “Głodówka” nie powinna oznaczać także całkowitego braku posiłków - znacznie ograniczona może być sama ilość przyjmowanych danego dnia kalorii.

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek formy postu warto zasięgnąć fachowej opinii dietetyka bądź lekarza. Decyzję o czasowej “głodówce” powinny podejmować te osoby, których zdrowie ma szansę na nich skorzystać. Oznacza to, że między innymi pacjenci cierpiący na wyczerpanie bądź niektóre choroby, powinni skorzystać z pozostałych znanych metod dbania o zdrowie i prawidłową masę ciała.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

</

Następny artykuł