Objawy świadczące o zbyt dużej ilości toksyn w organizmie. Nie wolno ich lekceważyć

zdrowie toksyny
pixabay.com/1388843
Autor Natalia Niewczas11.01.2021

O nagromadzonych w organizmie, szkodliwych dla zdrowia toksynach może świadczyć szereg nieoczywistych objawów. Zaliczamy do nich nawracające dolegliwości ze strony układu trawiennego. Ważną medyczną wskazówką są także problemy z koncentracją.

Zdrowe ludzkie ciało posiada wiele naturalnych mechanizmów oczyszczających organizm z toksyn. Funkcję swoistej “oczyszczalni” pełnią takie narządy jak nerki czy wątroba. Problem pojawia się, gdy toksyn jest zbyt wiele, a organizm nie jest w stanie usuwać ich na bieżąco. Do podobnej sytuacji dochodzi na przykład w wyniku nadmiernej ekspozycji na toksyczne substancje przyjmowane wraz z pożywieniem.

Gdy zdrowie podupada z powodu nadmiaru toksyn, pojawiają się te nieoczywiste objawy

O niezwykle szkodliwym dla zdrowia nadmiarze toksyn w organizmie niekiedy powiadomią te symptomy, które pacjenci łatwo mylą z innymi powszechnymi dolegliwościami. Mowa o problemach z funkcjonowaniem układu trawiennego.

Jak podaje portal portal-abczdrowie.wp.pl, rozstrój żołądka to w tym przypadku jeden z najważniejszych sygnałów alarmowych. Pojawia się wówczas problem z zaparciami i biegunkami, na co w dużej mierze wpływa spożywanie wysoko przetworzonej żywności takiej jak gotowe, dostępne w sklepach dania, pakowane wędliny czy słodycze.

Problemy z zachowaniem koncentracji również mogą świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia. Niepokoić powinien zwłaszcza ten brak skupienia, który występuje mimo odpowiedniej ilości godzin snu i wypoczynku. Toksyny niwelują bowiem działanie ważnych dla zdrowia witamin i minerałów.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

Ponieważ toksyny opuszczają organizm również poprzez pot, jego wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny zapach również może wskazywać na problem z ich nadmiarem w obrębie ciała. Woń nie daje się wówczas zamaskować nawet poprzez użycie odpowiedniego dezodorantu.

Podobnie istotną wskazówką jest sam nieświeży oddech. Bywa, że jest on wynikiem wytężonej pracy wątroby. Przy nieświeżym oddechu spowodowanym zatruciem organizmu nie pomogą doraźne sposoby na pozbycie się przykrego problemu, na przykład miętówki.

Rozmaite bóle mogą wskazywać na rozwijające się w ciele stany zapalne - te z kolei nierzadko mają swe podłoże w nagromadzeniu toksyn w obrębie ciała. W szczególności należy zwrócić uwagę na bóle mięśni oraz stawów.

Z powodu nadmiaru toksyn cierpi przede wszystkim wątroba. Do utrzymania jej w dobrym stanie kluczowa jest prawidłowa dieta uboga w szkodliwą, przetworzoną żywność. W związku z tym warto unikać gotowych, dostępnych w sklepach produktów i postawić na samodzielne przygotowywanie posiłków ze świeżych, najlepiej naturalnych składników.

Warto pamiętać o tym, że każdy z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi świadczyć o nadmiernej obecności toksyn w organizmie. Prawdziwą przyczynę wspomnianych symptomów powinien rozpoznać lekarz. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana, gdy objawy nasilają się bądź nie ustępują mimo upływu czasu i wprowadzenia korzystnych dla zdrowia zmian.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł