Kolor wosku z uszu może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Szczególnie jedna barwa powinna nas niepokoić

Zdrowie: kolor woskowiny z ucha
unsplash.com/Samuel Dixon
Autor Barbara Bujar11.08.2020

Zdrowie to najważniejsza rzecz, którą człowiek powinien pielęgnować każdego dnia. O jego kondycji świadczy wiele czynników. Jednym z nich jest kolor woskowiny, która wydziela się z naszego ucha. Nie każdy wie, że może sygnalizować on o niepokojących zmianach, jakie zachodzą w organizmie. W niektórych przypadkach konsultacja lekarska okazuje się niezbędna.

Wosk, który wydziela się z ucha człowieka, bardzo często stanowi temat tabu. Zdarza się tak, że pacjenci nie rozmawiają o nim nawet z lekarzem. Należy pamiętać jednak, że wydzielina odgrywa znaczącą rolę w organizmie, ponieważ oczyszcza, chroni i nawilża przewód słuchowy. W trosce o zdrowie warto więc zwracać uwagę na jej kolor i konsystencję. Każda, a szczególnie jedna niepokojąca zmiana powinna od razu zostać skonsultowana ze specjalistą. Zobacz, który rodzaj wosku z ucha, powinien skłonić człowieka do takiej wizyty.

Nowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówNowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówCzytaj dalej

Zdrowie można skontrolować dzięki obserwacji woskowiny z ucha. Sprawdź, jaki kolor powinien być powodem do obaw

Jak podaje portal webniusy.pl, substancja, która wydzielana jest z ucha człowieka, zapobiega przedostawaniu się bakterii i brudu do przewodu słuchowego. Dodatkowo działa oczyszczająco, co pozwala na utrzymywanie naszych uszu w czystości, ale przede wszystkim w zdrowiu. W związku z tym podczas codziennej toalety porannej lub wieczornej warto zwrócić uwagę na jej odcień. Taka obserwacja może wiele powiedzieć nam o naszym zdrowiu.

Woskowina uszna zazwyczaj kojarzy nam się z żółtą i lepką substancją, która przy okazji jest trochę wilgotna. Taki rodzaj jest określany jako najbardziej prawidłowy. Jeśli podczas czyszczenia uszu, zauważymy go na patyczku higienicznym, powinniśmy być pewni, że przewód słuchowy jest odpowiednio chroniony przed wysuszeniem.

Powodów do obaw nie powinien dostarczać także kolor szary. Jeśli jednak woskowina o takim odcieniu jest sucha i delikatna, a nasze ucho zaczyna nas swędzieć, może świadczyć to o rozwijającym się zapaleniu. W takim wypadku najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa.

W uchu może znajdować się także wosk o ciemnej barwie, który najzwyczajniej jest skutkiem procesu pocenia albo stresu. Jeśli jest lepki, oznacza to, że w organizmie wszystko funkcjonuje prawidłowo. Problem pojawia się, gdy jego ilość jest bardzo obfita. W takim wypadku pacjent powinien pamiętać o częstszym i regularnym czyszczeniu uszu. Nadmierna ilość woskowiny może bowiem powodować zatkanie przewodu słuchowego oraz tymczasowe problemy ze słuchem.

Woskowina uszna może czasem sygnalizować o konkretnych chorobach. Przykładem jest jej sucha, żółto-biała i łuszcząca się odmiana. Pacjent, który zaobserwuje ja u siebie, powinien umówić się na wizytę u specjalisty. Prawdopodobnymi przyczynami takiej konsystencji i barwy są reakcja alergiczna lub problemy dermatologiczne. Lekarz może w takim przypadku stwierdzić uszną postać półpaśca.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Stało się, posłowie przegłosowali podwyżki dla siebie. Pierwsza dama też zarobi

Największym powodem do obaw powinna stać się jednak woskowina, która w postaci płynu wydostaje się z ucha człowieka. Czasem może także zawierać ropę albo krew. Taki objaw wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ jego przyczyny mogą być niebezpieczne. Do najczęstszych zalicza się lekkie urazy przewodu słuchowego. Niestety, krew w wydzielinie może świadczyć także o rozwijającym się nowotworze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo Zdrowia właśnie wystosowało pilny apel. Dotyczy wszystkich Polaków
  2. Magdalena Ogórek i Jakimowicz w TVP przekroczyli wszelkie granice. Śmiali się w głos, gdy ośmieszano drugiego człowieka
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł