Jak chronić swoje zdrowie w czasie pandemii? NFZ podał 10 podstawowych zasad, dziś każdy powinien je znać

zdrowie epidemia
pixabay.com/Ben_Kerckx
Autor Natalia Niewczas11.11.2020

W czasach epidemii dbanie o zdrowie jest szczególnie ważne. Akcja “Chronię się” ma na celu spopularyzowanie 10 zasad, które stanowią podstawową linię obrony przed koronawirusem SARS-CoV-2. Na pierwszym miejscu listy nie bez powodu znajduje się stosowanie osłon twarzy.

Noszenie maseczek to pierwsza z zasad dbania o zdrowie w czasach epidemii, jaką promuje akcja “Chronię się”. Stosowanie osłon twarzy jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy niemożliwe staje się utrzymanie społecznego dystansu. Jednocześnie dystans to druga niezwykle istotna wskazówka promowana przez akcję.

Premier Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Decyzja już zapadła, zostanie wprowadzona najszybciej jak to możliwePremier Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Decyzja już zapadła, zostanie wprowadzona najszybciej jak to możliweCzytaj dalej


By odpowiednio zadbać o zdrowie, warto przestrzegać 10 kluczowych zasad


Zachowanie dystansu to kolejna z podstawowych zasad sprzyjających zachowaniu zdrowia w czasach epidemii koronawirusa. Zalecana odległość wynosi 1,5 metra; co wpływa na ograniczenie transmisji niebezpiecznego wirusa SARS-CoV-2.


Jak podaje portal medonet.pl, który jest organizatorem promującej chroniące zdrowie nawyki akcji wspieranej przez NFZ, kolejna zasada jest tą obecnie najpowszechniej znaną - dotyczy bowiem mycia rąk wodą z mydłem.


Choć banalnie prosty, właśnie ten sposób, dokładne mycie rąk, niezmiennie stanowi jedną z najskuteczniejszych metod na zapobieganie rozprzestrzeniania się potencjalnie niebezpiecznych patogenów, w tym wirusa SARS-CoV-2. By zachować zdrowie, warto również unikać dotykania twarzy, zwłaszcza okolic oczu, nosa i ust.


Aż trzy następne zasady dotyczą szczepień - podkreśla to wagę podejmowanych przez pacjenta działań profilaktycznych w tym zakresie. W ramach akcji “Chronię się” uwaga zwrócona jest szczególnie na szczepienie przeciw grypie, szczepienie na krztusiec oraz szczepienie na pneumokoki.


To, co ważne dla zdrowia nie tylko w czasach pandemii, to aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu ma zbawienny wpływ na organizm.


Aktywność fizyczna zmniejsza nie tylko ryzyko zachorowania na rozmaite infekcje, ale i pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, co jednocześnie stanowi ważny element profilaktyki nowotworów.

Dzisiaj grzeje: 1.Od dziś zaczyna obowiązywać ważny zakaz. Wielu Polaków może mieć duże problemy
2.Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedią

Kto częściej choruje na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze statystykiKto częściej choruje na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze statystykiCzytaj dalej


Następną zasadę dbania o zdrowie stanowi prawidłowe odżywianie. Dobra, zdrowa dieta dostarcza organizmowi wszelkich składników odżywczych, jest również uboga w tłuszcz i cukier, a bogata między innymi w produkty pełnoziarniste, warzywa czy owoce.


Ostatnia z 10 złotych zasad dotyczy zdrowia psychicznego. Warto się o nie zatroszczyć szczególnie teraz, gdy trudny czas epidemii potrafi przysporzyć wielu trosk. W tym przypadku pomocne może okazać się między innymi stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych.

Dr Grzesiowski ostrzega przed covidową szarą strefą. Dr Grzesiowski ostrzega przed covidową szarą strefą. "Powoduje niekończące się łańcuchy zakażeń"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lech Wałęsa opowiedział o swoich finansach. Były prezydent jest w tragicznej sytuacji
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Robert Lewandowski spełnił największe marzenie. Dostał „Złotą Piłkę”, pomógł mu polski gwiazdor (FOTO)
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł