zdrowie: pobudka w nocy
unsplash.com/ Isabella and Louisa Fischer
Autor Klaudia Gaicka - 12 Września 2020

W nocy trudno jest Ci złapać oddech? Uważaj, Twój organizm może pilnie potrzebować pomocy

Zdrowie to podstawa życia każdego człowieka. Warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Pobudki w nocy zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Zwłaszcza w przypadku, kiedy brakuje nam przy nich tchu.

Zdrowie stanowi podstawę ludzkiego życia. W momencie, kiedy go brak, bardzo szybkiej zmianie ulegają wszelkie inne priorytety. Warto dbać o nie każdego dnia, między innymi zwracając uwagę na sygnały alarmowe, które wysyła nam nasze ciało.

Smutne informacje. Nowe szczegóły dotyczące śmierci Gienka LoskiSmutne informacje. Nowe szczegóły dotyczące śmierci Gienka LoskiCzytaj dalej

Zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli podczas nocy przebudzasz się, co nie możesz złapać oddechu - idź do lekarza

Jednym z niepokojących sygnałów, który może wskazywać na problemy zdrowotne, jest niemożność złapania oddechu w nocy. Zdarza się, że brak tchu wybudza pacjentów ze snu, w takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista zleci badania, które wykluczą choroby serca lub układu oddechowego.

Jak podaje portal Radiozet.pl, jedną z podstawowych przyczyn wybudzania się w nocy jest obturacyjny bezdech senny. Najczęściej zdarza się on u pacjentów cierpiących z powodu otyłości. Ich krtań i okolice gardła mogą być otłuszczone.

Podczas snu mięśnie ulegają znacznemu rozluźnieniu, przez co krtań się zapada, a pacjent zaczyna się dusić. Chociaż wydaje nam się, że w przypadku wystąpienia takiego zjawiska z marszu pobieglibyśmy do lekarza, sprawa jest o tyle skomplikowana, że wybudzanie może pojawiać się w nocy nawet kilkadziesiąt razy, a możemy go w ogóle nie pamiętać.

Warto zwrócić uwagę na objawy, które towarzyszą bezdechowi, należą do nich: problemy z pamięcią, poranne bóle głowy, przewlekłe zmęczenie oraz drażliwość.

Innymi schorzeniami, które mogą sprawić, że w nocy budzimy się, by złapać oddech, są astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Objawy obu tych chorób są podobne: świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, długotrwały kaszel i zadyszka.

Również niewydolność serca może uniemożliwiać nam złapanie oddechu podczas snu. Ta przyczyn jest szczególnie niebezpieczna i wymaga prędkiej diagnostyki. Może wynikać z przebytego zawału serca lub rozwijającej się choroby wieńcowej. Do jej objawów należą: zmęczenie, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg oraz ucisk w klatce piersiowej.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karą

Nagłe pobudki z powodu problemów z oddychaniem mogą również wynikać z zespołu przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub nerwicy. Lekarz internista po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu i zleceniu badań zdiagnozuje przyczynę lub skieruje nas dalej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już wiadomo, co czeka wszystkich Polaków jesienią. Nie ma wątpliwości, będziemy zrozpaczeni
  2. W "Milionerach" dostała pytanie o chorwacki napój za milion złotych. Zawahała się, podjęła decyzję
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Przy następnej wizycie w McDonald's zamów niestandardowe frytki. Wystarczy poprosić o 1 rzecz, niebywała różnica w smaku

Następny artykuł