Zdrowie: świnie pomogą leczyć płuca
fot. https://pixabay.com/ Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 15 Lipca 2020

Przełomowy eksperyment daje nowe nadzieje. Świnie pomogą osobom z chorymi płucami?

Zdrowie ciała leży w rękach każdego z nas. Istnieją jednak choroby i uszkodzenia organów wewnętrznych, które mogą wystąpić mimo prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o jak najbardziej zróżnicowaną dietę. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, przeszczep może okazać się niezbędny do ratowania ludzkiego życia. Niestety lista oczekujących na dawcę jest długa, a narządy od nich pobierane nie zawsze nadają się do przeszczepu.

Zdrowie płuc zależy od trybu życia, jaki prowadzi dana osoba. Niekorzystnie wpływa na nie palenie bądź obecność zanieczyszczeń środowiska, na przykład spalin. W związku z nimi zmniejsza się przydatność organu potencjalnego dawcy do przeszczepu, co jednocześnie redukuje szanse na przeżycie osoby oczekującej na transplantację. Naukowcy się jednak nie poddają. Pracują nad opracowaniem najnowszej techniki z wykorzystaniem świń, która mogłaby potencjalnie poprawić stan płuc pacjenta.

3-letnie dziecko zostało ugryzione przez jadowitego węża. Chłopiec został sparaliżowany3-letnie dziecko zostało ugryzione przez jadowitego węża. Chłopiec został sparaliżowanyCzytaj dalej

Świnie pomogą zadbać o ludzkie zdrowie


Aby chronić ludzkie zdrowie jak najlepiej, a także stale rozwijać możliwości dzisiejszej medycyny, naukowcy z Uniwersytetu Columbia próbują naprawiać normalnie niekwalifikujące się do transplantacji płuca. Wykorzystują w tym celu układ krwionośny świń, który podłączają do uszkodzonego organu. Wszystko po to, aby “zreperować” niesprawny bądź uszkodzony organ, a tym samym umożliwić przeprowadzenie udanej transplantacji i w perspektywie przyszłości uratować setki ludzkich istnień.


Kierujący przedsięwzięciem specjaliści z amerykańskiego uniwersytetu ogłosili, że do 2020 roku udało im się pomyślnie przeprowadzić pięć napraw uszkodzonych płuc. W tym celu wykorzystano hodowlane zwierzęta, a konkretnie świnie - znieczulone i pozostające pod wpływem działania leków immunosupresyjnych. Cały proces trwał około 24 godzin, a dzięki jego zastosowaniu zaobserwowano znaczną poprawę w jakości funkcjonowania płuc.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Aż 4 tysiące złotych dodatku dla emeryta i to każdego miesiąca. Coraz więcej seniorów uprawnionych


Warto wspomnieć, że podobna technika bazuje na istniejącym już sposobie przywracania organów do stanu użyteczności. Perfuzja polega na podłączeniu organu do specjalnej pompy i wypełnieniu go płynem perfuzyjnym. Technika ta jest praktykowana także w Polsce.


Choć ta innowacyjna metoda naprawy płuc wydaje się obiecująca w perspektywie przyszłości, a medycyna rozwija się niezwykle dynamicznie, przed naukowcami stoi jeszcze wiele związanych z jej wdrożeniem przeszkód. Jedną z problematycznych kwestii pozostaje potencjalne przenoszenie zarazków lub chorób zwierzęcia na człowieka, co wywołałoby skutek całkowicie odwrotny do zamierzonego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Kinga Rusin żegna kolegę z DDTVN. "Takich zdjęć już nie będzie";
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł